جشن 5 سالگی وبلاگ فارسی برگزار شد

مراسم پنجمین سالگرد تاسیس پرشین بلاگ، نخستین سرویس وبلاگ فارسی با معرفی و تقدیر از برترین چهره‌های وب و وبلاگ فارسی برگزار شد.
به گزارش گروه سایت‌های پرشین‌بلاگ، در این مراسم "کاربران وب فارسی"، "دکتر سیاوش شهشهانی"، "مهندس نصراله جهانگرد" و "حجت الاسلام دکتر حمید شهریاری" به عنوان برترین چهره‌های وب فارسی در جشن پنجمین سالگرد تولد وبلاگ فارسی و پرشین بلاگ معرفی شدند.

این افراد به انتخاب فعالان حوزه وب فارسی، از میان چهره‌هایی که طی سالیان گذشته در توسعه و رونق وب فارسی در فضای سایبر تلاش کرده‌اند، انتخاب شدند.

ابطحی: حمایت از سرویس‌های وبلاگ فارسی قانونمند شود
در این مراسم "سید محمد علی ابطحی" نویسنده وبلاگ وب‌نوشته‌ها، تعطیلی سرویس‌های وبلاگ فارسی را فاجعه بزرگ فرهنگی توصیف کرد.
وی در مراسم جشن تولد وب فارسی و پنجمین سالگرد تولد پرشین بلاگ افزود: هر لحظه ممکن است در اثر فشارهای وارده، سرویس‌های وبلاگ فارسی تعطیل شده و سرمایه‌های نوشتاری از بین بروند.
وی با اشاره به اینکه احتمال نابودی امکانات فکری و فرهنگی تولید شده در وبلاگ‌ها وجود دارد، تاکید کرد: باید حمایت از حقوق سرویس‌دهندگان وبلاگ فارسی قانونمند شود.
وی، تعطیلی سرویس‌دهندگان وبلاگ فارسی را فاجعه بزرگ فرهنگی خواند که بزرگترهای کشور باید برای این سرمایه جدی فکری کنند.
ابطحی در بخشی از سخنان خود به موضوع فیلترینگ اشاره کرد و گفت: مساله فیلترینگ در ایران اضافه بر میزانی است که در دنیا باید فیلتر شود.
وی با اشاره به اینکه استاندارد فیلترینگ در همه جای دنیا پذیرفته شده و قابل قبول است، افزود: اما اتفاقات فیلترینگ در ایران بی‌معناست بطوریکه گاهی تا اندازه زیادی امکان دسترسی به برخی سایت‌ها در اینترنت وجود ندارد.

جهانگرد: در فیلترینگ تفاوت سلیقه وجود دارد
"نصراله جهانگرد" دبیر سابق شورای عالی اطلاع رسانی نیز در این مراسم با اشاره به اینکه تلاش‌های صورت گرفته برای توسعه اینترنت در ایران به تدریج خود را نشان داد، گفت: توسعه و رشد موضوعی نیست که به صورت اتفاقی رخ بدهد.
وی، آب، برق، مخابرات و گاز را از خدمات جامعه‌ای عنوان کرد که توسعه بدون آنها معنی ندارد و اینترنت را نیز از دیگر عناصری دانست که به طور قطع توسعه خواهد یافت.
جهانگرد، برجسته ترین محصول در دنیای اینترنت را وب دانست که همه ابعاد زندگی را تغییر داده و خواهد داد.
به گفته وی، وب، معنای سیاست، حکومت، اقتصاد، فرهنگ و فلسفه را تغییر داده و وبلاگ‌نویسان پیشقراولان این تجربه هستند.
دبیر سابق شورای عالی اطلاع رسانی درباره محدودیت‌های ایجاد شده در اینترنت خاطرنشان کرد: در همه دنیا، شبکه با محدودیت‌های اجتماعی و سیاسی کشورها روبرو است که در این زمینه تنها تفاوت سلیقه وجود دارد و امروزه اینترنت کالای در دسترسی برای همه به شمار می‌رود.
به گفته وی، در همه جای دنیا آزادی نسبی است و آزادی مطلق وجود ندارد و ایران نیز هم به همان نسبت از آن ازادی بهره مند می‌شود.

شهشهانی: وب فارسی خودجوش است
"سیاوش شهشهانی" مسوول ثبت دامنه‌های .ir نیز که در این مراسم به عنوان یکی از چهره‌های برتر وب فارسی معرفی شد، در سخنان خود به ارایه تاریخچه‌ای از ورود اینترنت به ایران پرداخت.
به گفته وی، نخستین پیامی که از طریق اینترنت از ایران ارسال شد، پیغام دکتر لاریجانی به رئیس شبکه EARN(Europea Association Research Network) بود که در راه‌اندازی اولین خط اینترنت در ایران همکاری کرد.
شهشهانی، خودجوشی و بدون الگو بودن را از ویژگی‌های وب فارسی عنوان کرد که دراین سال‌ها بدون اتکاء رشد یافته است.

نسخه جدید پرشین بلاگ می‌آید
مهندس "راد دانش" نیز در این مراسم از ارایه نسخه جدید پرشین بلاگ خبر داد که در راستای ارایه سرویس بهتر به کاربران تغییرات اساسی در آن ایجاد شده است.
به گفته وی، اگر تاکنون تغییرات ایجاد شده در سرویس پرشین بلاگ، جزئی بوده است، به این دلیل بوده که عمده نیاز کاربران این سرویس را پاسخ می‌داده است.
دانش افزود: اکنون با ورود وب2 و رشد تکنولوژی، پرشین بلاگ احساس کرد که دیگر نمی‌تواند نیاز کاربران را در همان نسخه قدیمی پاسخ دهد و بدین ترتیب با ایجاد تغییرات در تمامی قسمت‌های گرافیکی و فنی، نسخه جدیدی از پرشین بلاگ را ارایه خواهد داد.

محبوب‌ترین وبلاگ‌ها معرفی شدند
همچنین در مراسم تولد وب فارسی، محبوب‌ترین وبلاگ‌های برگزیده نیز که پیش از این توسط نظرسنجی که از کاربران در سایت پرشین وبلاگ از گروه سایت‌های پرشین بلاگ، انجام شده بود، معرفی شدند.
براساس این گزارش، وبلاگ‌های بازگشت به خدا، یک پزشک، مانی آنلاین، درویش 100، مامان و بابا و دخترشون، مهتاب، تئاتر، کلاشینکف دیجیتال، یادداشت‌های یک عدد کاوه، یوسفی، ترکمن مدیکال، نکته، سینما پارس، آریاپارس و تجارت الکترونیکی در پنجمین سالگرد تولد پرشین بلاگ و وب فارسی براساس انتخاب کاربران به عنوان وبلاگ‌های برگزیده معرفی شدند.

/ 0 نظر / 8 بازدید