عباس عبدی: امتیازات «وبلاگ» را سایر شبکه‌های مجازی ندارند

عباس عبدی:

ماندگاری و ارتباط دوسویه از ویژگی‌های «وبلاگ» است

امتیازات «وبلاگ» را سایر شبکه‌های مجازی ندارند


به گزارش روابط‌عمومی پرشین‌بلاگ یکی از اساتیدی که در نشست دورهمی بلاگرها، خانواده مطبوعات و تنی‌چند از اساتید دانشگاه در زمینه رسانه و علوم ارتباطات،با محوریت وبلاگ و وبلاگ‌نویسی به سخنرانی پرداخت عباس عبدی بود.

عباس عبدی با همه این‌که امتیازات مثبتی را برای شبکه‌های اجتماعی نوظهور نظیر فیس‌بوک و تلگرام قائل است، معتقد است ویژگی‌هایی برای «وبلاگ» وجود دارد که دیگر شبکه‌های اجتماعی از آن‌ها مغفول مانده‌اند.

عباس عبدی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر اجتماعی، با بیان این‌که امروزه شبکه‌های مجازی نفوذ بسیاری در زندگی عموم شهروندان پیدا کرده است، امکانات و ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها را متفاوت از دیگری عنوان می‌کند و می‌گوید: حال این امکانات و شاخصه‌ها برای هر یک از این بسترهای رسانه‌ای مجازی، به عنوان امتیاز مثبت و منفی شمرده می‌شود.

او با اشاره به این‌که در سال‌های اخیر ورود شبکه‌های اجتماعی از جمله فیس‌بوک، اینستاگرام و تلگرام با ویژگی‌های مثبت خوبی نظیر سرعت، همراه بوده است که می‌توان آن را از امتیازات مطلوب آن خواند، اذعان می‌کند که در چنین فضایی بازگشت به فورمی چون «وبلاگ» مشکلاتی را سر راه کاربران و مخاطبان آن قرار می‌دهد.

عبدی اما در ادامه سخنان خود امتیازاتی برای «وبلاگ» برمی‌شمارد که می‌تواند آن را از سایر موقعیت‌های رسانه‌ای مجازی متمایز کند. «در مقابل امتیازاتی برای وبلاگ وجود دارد که دیگر شبکه‌های اجتماعی قادر به پاسخگویی به آن‌ها نیستند که از جمله آن‌ها می‌توان به ماندگاری «وبلاگ» اشاره کرد.»

او درباره نقش ماندگاری محتوا و اهمیت آن اذعان می‌کند: در حال حاضر با وجود گذشت سال‌های زیاد، بسیاری از افرادی که مخاطبان وبلاگ من بودند، همچنان سراغ آن را می‌گیرند، از این‌رو به واقع می‌توان گفت ماندگاری برای برخی‌ها یک پرسش جدی‌ست؛ حال در چنین شرایطی اگر بتوان ارتباطی بین این دو فضا به‌وجود آورد، می‌توانیم در ذیل آن شاهد بازگشت به فورم و مفهوم «وبلاگ» هم باشیم.

این پژوهشگر اجتماعی، از سویی دیگر ارتباط دو سویه در «وبلاگ» را از دیگر نکات مثبت و شاخصه‌های حائز اهمیت رسانه مجازی چون «وبلاگ» می‌خواند و می‌گوید: بنابراین اگر امکان استفاده از شبکه‌های جدید اجتماعی در «وبلاگ» هم فراهم شود و بتوان روی موبایل هم نسخه‌ای از آن را داشت، شاهد رویکرد مطلوب‌تری نسبت به آن خواهیم بود.

عبدی در ادامه سخنان خود با تاکید بر این‌که با رعایت راهکارهای ارائه‌شده و عنایت بیشتر به وجه تمایزهای «وبلاگ» به نسبت سایر شبکه‌های مجازی می‌توان به احیای «وبلاگ» و وبلاگ‌نویسی امیدوار بود، می‌افزاید: در حال حاضر باتوجه به ورود گوشی‌های هوشمند، نشستن پای کامپیوتر کار سختی برای بسیاری از افراد محسوب می‌شود، چراکه دسترسی به تلفن همراه و کار با آن بسیار آسان‌تر است، بنابراین ضرورت دارد برای نفوذ بیشتر «وبلاگ»، از تجربیات موفقیت‌آمیز سایر شبکه‌های اجتماعی جدید نیز بهره برد، چرا که در غیر این صورت، عبور از شبکه‌های اجتماعی کار سختی پیش‌بینی می‌شود. 

 

لازم به ذکر است که این نشست هم‌اندیشی به همت پرشین‌بلاگ برگزار و حدود سه ساعت به طول انجامید و اساتید به اظهار نظر در زمینه واکاوی شرایط امروز وبلاگ‌نویسی و پیش‌بینی خود از آینده آن پرداختند.

/ 0 نظر / 281 بازدید