مفهوم وبلاگ‌نویسی تداوم خواهد یافت

محمدمهدی فرقانی:

مفهوم وبلاگ‌نویسی تداوم خواهد یافت

عضو هیات‌علمی گروه روزنامه‌نگاری دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر این‌که مفهوم وبلاگ‌نویسی به‌طوری‌که بستری برای اشاعه مطالب مخاطبان باشد، ضرورتی‌ست که تداوم خواهد یافت، می‌گوید باید بپذیریم شکل تازه‌ای از روزنامه‌نگاری، با تغییر روزافزون فناوری، جایگزین شکل سنتی آن شده است.


محمد مهدی فرقانی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در نشست دورهمی بلاگرها، خانواده مطبوعات و تنی‌چند از اساتید دانشگاه در زمینه رسانه و علوم ارتباطات،با محوریت وبلاگ و وبلاگ‌نویسی که به همت پرشین بلاگ برگزار شد می‌گوید از یک طرف باید بپذیریم که تیراژ روزنامه‌ها موضوع حائز اهمیتی‌ خوانده می‌شود از طرف دیگر اما باید در نظر داشته باشیم که با وجود ظهور رسانه‌های اجتماعی، دیگر عملا موضوع تیراژ روزنامه‌ها تحت‌الشعاع وجود آن‌ها قرار گرفته است.

رییس دانشکده علوم ارتباطات، «وبلاگ» را یکی از رسانه‌های نوظهور می‌خواند و با اشاره به دوره‌ای که «وبلاگ»‌ها در دوران اوج خود قرار داشتند و به شکلی جدی به عنوان رسانه‌ای نوظهور خود را مطرح ساختند، بیان می‌کند: «وبلاگ‌»‌ها به عنوان جایگزین و مرجعی تازه برای دستیابی به برخی از اطلاعات و مطالب، توانستند مورد استقبال بسیاری قرار گیرند چرا که در بستری چون «وبلاگ»، یک رسانه صرفا دارای مخاطبان خاص نبود، بلکه هر مخاطب به یک رسانه بدل می‌شد و برای جمع بسیاری از مخاطبان خود که ممکن بود آنان هم رسانه‌های خود را داشته باشند، تولید محتوا می‌کرد.

این پیشکسوت روزنامه‌نگاری با بیان این‌که رسانه‌ها همواره راه خود را پیدا می‌کنند، ادامه می‌دهد: «وبلاگ»ها روزی مخاطبان پرشماری داشتتند حتی ما روزی جزو ۱۰ کشور برتر دنیا در وبلاگ‌نویسی بودیم؛ اما پیش‌آمدن برخی از مشکلات علاوه بر فضای جدید فناوری و دستاوردهای جدید، موجب شده است که شاید نیاز آنچنانی به احیای وبلاگ به آن شکل پیشین‌اش نباشد. اما مفهوم وبلاگ‌نویسی به‌طوری‌که بستری برای اشاعه مطالب و محتوای مخاطبان باشد، ضرورتی‌ست که تداوم خواهد یافت.

فرقانی با بیان این‌که با تغییر نسل‌های فناوری، نسل رسانه‌ها و کارکرد آن‌ها نیز تحول پیدا می‌کند، ادامه می‌دهد: با تغییر سریع فناوری‌های حوزه ارتباطات و اطلاعات، سرعت تغییر در عرصه رسانه‌های جدید نیز سریع‌تر و گسترده‌تر می‌شود؛ مفهوم بلاگ و وبلاگ‌نویسی به عنوان یک نوع از جمیع رسانه‌ها که در دوره‌ای مخاطبانی بسیار و جایگاهی ویژه در اطلاع‌رسانی داشته است، حائر اهمیت خوانده می‌شود.

به گفته فرقانی تلاش برای احیای فضا به گونه‌ای که ضمن سازگاری با فناوری‌های روز این عرصه، بتواند برای نسل مخاطب فضای مجازی قابل استفاده، جذاب و کارآمد باشد، قابل تحسین است.

استاد دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی می‌افزاید: در روزگار کنونی، نه تیراژهای میلیونی و چند صدهزای برای یک روزنامه، بلکه تیراژهای چند 10 هزاری نیز تجربه‌ای‌ست که امکان تکرار آن در سپهر رسانه‌ای ایران دور از ذهن به نظر می‌رسد.

به گفته فرقانی، نسل جدیدی که از رسانه‌ها به وجود آمده است و به اشکال تازه و در قالب‌های جدید پیام را منتقل می‌کند، می‌تواند جایگزین تیراژهای بالای روزنامه‌های کاغذی باشد. همچنانی‌که در دیگر کشورها نیز روزنامه‌هایی با تیراژ بالا، چاپ کاغذی را متوقف کردند و به چاپ الکترونیکی روی آوردند.

این روزنامه‌نگار کهنه‌کار در جایی از سخنان خود به بیان نوستالژی روزنامه‌های کاغذی روی می‌آورد و از علایق خود چنین می‌گوید. «با همه این‌ها از صمیم قلب آرزو می‌کنم که چاپ کاغذی روزنامه به عنوان یک میراث فرهنگی - اجتماعی و البته تاریخی بشر، دست کم در ابعاد حداقلی و به شکل نمادین ادامه یابد، چراکه روزنامه، کارکردی متفاوت با فضای مجازی دارد و جنس مطالعه روزنامه، تجربه‌ای خاص و منحصربه‌فرد را در اختیار مخاطب قرار می گذارد. وقتی روزنامه کاغذی را دست می‌گیرید، لمس می‌کنید و آداب بالا و پایین خواندن روزنامه را به‌جا می‌آورید، گویی فرآیند تفکر و خلاقیت ذهنی را فعال می‌کنید، البته شاید نسل جدید چنین نظری نداشته باشد و بگوید که من در فضای مجازی چه بسا بهتر بتوانم ذهنم را باز کنم، اما در هرصورت امیدوارم روند انتشار روزنامه منسوخ نشود.

گفتنیست دراین نشست صمیمی و بعد از تبادل نظر صاحب نظران و کارشناسان به ارائه نظرها و پیشنهادها در راستای گذشته و آینده وبلاگ و وبلاگ‌نویسی در ایران پرداختند.

/ 2 نظر / 372 بازدید
filebazaar

درآمد تضمینی با دیدن تبلیغات داخلی در آمد زایی عالی و ساده لطفا متن زیر را تا انتها مطالعه فرمایید ما برای شما یک پیشنهاد تازه داریم. بزرگترین رسانه کشور با در برگیری بالا توی جیب شماست. چیزی که هر وقت اراده کنید می تواند محتوای تبلیغی شما و اطلاع رسانی شما را به میلیون ها نفر برساند و باعث رونق کسب و کار شما شود. در مورد گوشی موبایل شما صحبت می کنیم. ما برای گوشی هوشمند شما رسانه ای طراحی کرده ایم که این کار را به خوبی و درستی انجام می دهد. "ما رسنو هستیم، رسانه تبلیغاتی کاربر محور ایران" نحوه درآمدزایی شما از این سیستم به این صورت می باشد که شما با مشاهده کردن تبلیغات درون اپلیکیشن می توانید کسب درآمد انجام دهید. شما با معرفی این اپلیکیشن به دیگران می توانید تیم سازی کنید و از تمام فعالیت های افراد تیم(مشاهده تبلیغات توسط افراد تیم) پورسانت دریافت کنید!!! بدون سرمایه بدون حمایت بدون اختصاص زمان زیاد بدون تجربه،دانش و تخصص فوق العاده کسب درآمد کنید آی دی کانال تلگرام برای دریافت اطلاعات بیشتر : @forsat_vijeh و یا مراجعه به لینک : http://ez-money.blog.ir/1397/05/19/r1