اخبار پرشین بلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: روابط عمومی - ۱۳٩۱/٤/۳۱

از روزی که اینترنت جایی در دنیای ارتباطات باز کرد؛ از روزی که مکانی شد برای یادگرفتن، یاد دادن، ارتباطات، منابع خبری چیزی کم داشت. ازآن روز سالها میگذرد، از آن روزی که دنیای مجازی جزئی از دنیای ایرانیان شد؛ جزئی از دنیای ارتباطی آنها با یکدیگر. اما هیچکس از افراد این دنیا، بیست و سوم خرداد ماه سال هشتاد و یک
را فراموش نمیکند. روزی که اولین وبلاگ سرویس به زبان فارسی با همت سه جوان ایرانی تأسیس شد تا هر کسی بتواند به زبان خودش سهمی از این دنیای مجازی داشته باشد؛ با دیگران ارتباط برقرار کند و به دانشش بیافزاید . در کنار تمام تأثیرات دنیای مجازی بر دانش و ارتباطات کاربران آن، وبلاگ مکانی برای اشترک گذاری نظرات ، اندیشه ها ،  درد و دلها و سلیقههای مشترک افراد شد.

کودکی را در نظر بگیرید که تلاش میکند تا زبان مادریش را یاد بگیرد، بعد از آن، سالها تلاش میکند تا شخصیت و هویت خود را شکل دهد. از شروع آن روز شاید چشم به هم زدنی گذشته باشد اما این کودک به ظاهر ده ساله، تمام این مسیر را به خوبی طی کرده و جایگاهش را در یک اجتماع با هزاران کاربر باز کرده است. حالا بسیاری از اهالی آن بزرگ شدهاند و پا به پای تحولاتش به راه خود ادامه دادهاند.

به گزارش روابط عمومی گروه سایت های پرشین بلاگ ، عصر پنجشنبه 29 تیر ماه، جشن ده سالگی پرشین بلاگ در محیط گرم و صمیمی و با حضور برخی از مسئولان شهر تهران، هنرمندان، نویسندگان،وبلاگ نویسان، خبرنگاران و عکاسان و طرفداران پرشین بلاگ برگزارشد ؛ با هم گذری به این مراسم می اندازیم .

- پشت صحنه مراسم

بعدازظهر تابستانی 29 تیر ماه 91 با یک ماه تأخیر، پایان ده سالگی پرشین بلاگ جشن گرفته شد. بسیاری از کاربران تا شروع برنامه در پارک اندیشه نشسته بودند. در حالی که مسئولان پرشین بلاگ در حال انجام آخرین کارها برای شروع جشن بودند. و گروه موسیقی بعد از تست کردن بلندگوهای صحنه، ترانه ای ایران اثر محمد نوری را پخش کرد تا همکاران پرشین بلاگی کمی آسودگی داشته باشند. ساعت 16 و 45 دقیقه سالن اصلی فرهنگسرای اندیشه مملو از جمعیت شد. از میهمانان قبل از حضور در سالن با کیک و چای پذیرایی شد. سپس میهمانان با کارتهای شمارهدار که از طریق دبیرخانه جشن دریافت کردند وارد سالن شدند. گفتنی است مراسم  قرعهکشی 1 میلیون تومانی با شماره های مندرج بر روی همین کارت های ورودی انجام شد .

- جشنی با حضور مسئولان شهر تهران، هنرمندان، نویسندگان، وبلاگ نویسان، خبرنگاران و عکاسان و طرفداران پرشین بلاگ بعد از قرائت قرآن با صدای مجید احمدی، مجری مراسم دکتر محمد نظری، از مجریان صدا و سیما با صدای گرم و صحبتهای دلنشین خود شور و نشاطی بیشتر به فضای جشن بخشید. وی سخنان
خود را با تبریک به ده سال تلاش برای ایجاد فضایی موفق در عرصه وبلاگ نویسی و شعر زیبایی در وصف خدای متعال شروع کرد. بعد از اجرای سرود ملی ایران قسمت‌هایی از مراسم‌های گذشته در قالب کلیپ پخش شد که از بخشهای دلچسب دیگر این مراسم بود.

در این کلیپ برخی از هنرمندان که در جشن غایب بودند، حرف‌هایی در خصوص پرشین بلاگ مطرح کردند. گفتنی است این کلیپ عرض سلام هنرمندانی چون حامد
بهداد، بهاره رهنما، گوهر خیراندیش و نیما شاهرخ شاهی به جامعه وبلاگنویسان بود.

بعد از اجرای کلیپ، نوید رجایی پور مدیرعامل شرکت آریا گستر، به روی صحنه آمد تا با عرض تبریک به مدعوین جشن از اهداف و عملکرد پرشین بلاگ ،خبر دهد.

رجایی پور تصریح کرد؛ در حال حاضر 60 سایت فارسی تحت مدیریت و حمایت این مجموعه است. وی همکاری شهرداریها را برای ترویج وبلاگنویسی در حوزه شهری از جمله برنامههای آتی این شرکت دانست. رجایی پور از شهرداری تهران و از تمام شرکت‌هایی که از پرشین بلاگ حمایت کردند تشکر ویژه کرد.

پس از آن سید محمد حسین حجازی مدیر فرهنگسرای اندیشه با گفتههای خود، حضار را به اهمیت وجود جامعه مجازی ایرانی در خصوص ترویج فرهنگ ادبیات و استفاده درست از رسانهها برای تعامل و ارتباطات آگاه کرد. وی با تبریک روز وبلاگ
نویسی فارسی و تولد پرشین بلاگ از تأثیرات وبلاگ نویسی در عرصه ادبیات و ترویج
فرهنگ سخن گفت. حجازی در ادامه ذکر کرد: بیش از آنکه وبلاگنویسی جنبه سیاسی داشته باشد جنبه فرهنگی و اجتماعی آن حائز اهمیت است بدین صورت شخصیت و هویت مؤلف آن را نشان میدهد. و بازخورد آن را از مهمترین مزیتهای
وبلاگنویسی دانست.

- بخش ویژه

بخش ویژه و مهم جشن تولد پرشین بلاگ، اهدای جوایز به وبلاگهای برگزیده در زمینه محتوا، طرح و پرمخاطب با بیان شیوای نظری معرفی شد و از آقایان بوترابی، ظفری، حجازی و رجایی پور برای اهدای جایزه به وبلاگنویسان دعوت کرد تا به روی صحنه بیایند. در این بخش وبلاگهای زیر برنده جایزه شدند که بیشتر آنها از آغاز فعالیت 10 ساله پرشین بلاگ حضور داشتند.

وبلاگ‌های" ‌روح ربا" از مهدی نقی پور، "کتابداران فردا" از آقای اصنافی، "کابوس‌های روز" از محمد طلوعی، "روزنامهنگار اینترنت" از محمدرضا شمشیرگر، "سینما
پارادیزو" از کیوان کثیریان‌، "جامعه نو" از غلامرضا بنی اسدی، "آذرخش" از خانم آذرخش ، "کشکول شایسته " از محمودرضا شایسته، "فهرستنویسی منابع اینترنتی" از محسن حاجی زینالعابدینی، " زیباترین حرف حرفیست که هنوز برای تو نگفته‌ام"
از نسترن عسگری و "آواره سراب" از امیرمحمد خانی برنده جوایز بخش وبلاگنویسی ده سالگی پرشین پلاگ شدند. با اعلام نام وبلاگنویسان اسلایدی از صفحه اول وبلاگشان به نمایش گذاشته میشد.

بعد از این بخش، نامه مرتضی طلایی، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، توسط نظری خوانده شد. طلایی با تبریک به حضور ده
ساله وبلاگ فارسی ضرورت حضور در این عرصه را به عنوان فضایی برای تمرین خوب زیستن،خوب اندیشیدن و درست عمل کردن، بیان کرد. از اهداف این عرصه در زمینه سامان یافتن درجهت عقلانی و چند جانبه در کنار تعاملهای معنوی قرآن که راهگشای جامعه است گفت. و ضروری دانست تا با سامان دهی بیشتر به مقوله فرهنگی در جامعه مجازی عزت و آبروی فرهنگی ایران زمین که هدف آماج بیگانگان است
با همت وبلاگ نویسان حفظ شود.

- حضور هنرمندان و نویسندگان

علیرضا آقایی تهیه کننده برنامه پرطرفدار "فیتیلهها" پس از معرفی توسط مجری برنامه به روی صحنه آمد.
هرچند که گروه فتیلهها به دلیل برنامه کاریشان نتوانستند در این جشن حضور داشته باشند اما علیرضا آقایی به نمایندگی تمام افراد گروه این جشن را تبریک گفت و بیان کرد که گروه فتیلهها اولین آغازگر وبلاگ کودکان در ایران است او در ادامه از تأسیس وبلاگی در خصوص بانوان در آیندهای نزدیک خبر دادو گفت : وبلاگنویسان فاتحان بدون مرزند.

- مصاحبه سیار

دکتر مهدی بوترابی، رئیس گروه سایتهای پرشین بلاگ، به روی صحنه رفت و از موسسین پرشین بلاگ یاد کرد ، وی در ادامه گفت : من معمولا درباره محتوای جشن ها نظری نمیدهم اما اینبار تاکید کردم که موسیقی ها درباره ایران باشد ومعتقدم آینده کشور را وبلاگ نویسان با احساس و دانش خود شکل می دهند.وی از افزایش ترافیک 100 درصدی سایت پرشین بلاگ در سال گذشته خبر داد و درباره سایت های اجتماعی گروه توضیح داد. بوترابی در ادامه  به سوالهای حضار درخصوص پرشین بلاگ پاسخ دهد. او با بیان شیوا و صمیمی خود انتقادها و پیشنهادات مربوط به پرشینبلاگ را پذیرفت و در راستای ارتقاع بخشهای مختلف این وبلاگ سرویس پاسخ‌های دلگرم کنندهای ارائه کرد. کاربران پرشینبلاگ حاضر در سالن خواستار کمتر شدن خطاها در بروز رسانیهای مطالبشان شدند، از قطع شدنهای گهگاه آن و بروز مشکلات در حذف ناگهانی وبلاگهایشان انتقاد کردند. پیشنهاد اکثر آنان در جهت ارانه حق کپی رایت بود. آنان فضای خوب پرشین بلاگ را به دلیل محدود نبودن ارائه مطالب و سرعت آن در سرویسدهی بخشهای مختلف، تغییرات آن در جهت بهتر شدن از نقاط قوت این
وبلاگ سرویس فارسی دانستند. و از اینکه در جوی صمیمی و دوستانه میتوانند ابراز عقیده کنند و در جهان مجازی به تعامل با گروهها و افراد موفق اجتماعی بپردازند راضی هستند. آنان از نقش خواننده‌های وبلاگ در ارزشدهی به متون گفتند و از خوانندگان خواستند برای درج نظرات دقت بیشتری به خرج دهند و حق کپی رایت را رعایت کنند.

در حین مصاحبه سیار رضا عطاران ساعت 18 به جمع مهمانان پیوست. عطاران حرفهایش را با جملات زیبایی در خصوص کودکی و با تبریک به جمع موفق وبلاگنویسان اینطور گفت: به ده سالگی حسودیم می شود، ده سالگیای پر از معصومیت، درستکاری و راستی است. و با بیشتر شدن سن و سال راستگویی‌ها کمتر و مشکلات بیشتر می‌شود، وقتی پا در جاده زندگی می‌گذاریم برخی از این خوبی‌ها را در مسیر جا می‌گذاریم اما این اتفاق برای پرشین بلاگ نیفتاد . گروه سایت‌های پرشین بلاگ و موسسه بامداد فیلم مسابقهای را ترتیب داده بودند تا وبلاگنویسان در قالب طرحها و متون وبلاگشان درخصوص فیلم"خوابم میاد" مورد ارزیابی قرار گیرند. از میان شرکتکنندگان این مرحله، 3 وبلاگ برگزیده شد که جوایز آنها توسط رضا عطاران اهدا شد.

برندگان این بخش از مسابقه، وبلاگهای "آساره" فرشاد فرخ زاد، "سبحان86" آقای سبحان و"تصویر و کلام" آقای شریفی بودند که جوایزشان را ا دست رضا عطاران گرفتند.

- اختتامیه

در بخش اختتامیه برندگان مسابقههای یک میلیونر و پیامک زیباترین جمله در وصف پرشین بلاگ مشخص شد. بعد از قرعه کشی از کارتهای ورودیه "مسعود صدقی" برنده 1 میلیون تومان جایزه نقدی پرشین بلاگ شد. او وبلاگ "یک روز بعدازظهر" را در پرشین بلاگ دارد. قرعه کشی به این صورت انجام شد که عدد 110 را آقای ظفری معاون اداره کل روابط عمومی شهرداری به دلخواه انتخاب کردند. بعد از آن سید جمال ساداتیان تهیه کننده سینما برای عرض تبریک به روی صحنه رفت و با تبریک این جشن از وبلاگنویسان تقدیر و تشکر کردند.

دو برنده دیگر در بخش پیامک، زیباترین جمله‌ها
را در وصف پرشین بلاگ گفته بودند که مضمون پیامک اول این بود: " پرشین بلاگ نقطه آغازین  دنیا مجازی کاربران ایرانی در
قرن 21 است" که ارسال کننده این پیامک اکبر وکیلی تجره بود. و پیامک بعدی؛ "نوشتن بدون کاغذ، حرف زدن بدون زبان، دیدن در مجاز، پرشین بلاگ امتداد هوا است" که این جمله نیز توسط معاون فرهنگسرای اندیشه جناب فرهانی ارسال شد.

گفتنی است یک کیک تولد با لگوی پرشین بلاگ به عنوان هدیه تولد توسط مرکز رسانه های دیجیتال به گروه سایت ها اهدا شد .

پس از این بخش پرطرفدار تمام مهمانان ویژه به روی صحنه آمدند و همزمان با پخش سرود ملی ای ایران، کیک تولد پرشین بلاگ با طرح نقشه ایران که توسط گروه سایت ها تهیه شده بود. توسط دستاندرکاران تهیه بر روی صحنه آورده شد. در انتها پرشین بلاگیها با کیک تولدشان عکسهای یادگاری خود را در دفتر خاطرات پرشین بلاگ ثبت کردند. هرچند که ساعت 19 مراسم پایان یافت، اما مانند هر جشن تولد دیگری پرشین بلاگیها از کنار هم بودن خسته نمیشدند. آنها ادامه مراسم را در آلاچیق پارک اندیشه با خوردن کیک و گرفتن عکسهای یادگاری ادامه دادند.

 گفتگو های تکمیلی از طریق بخش اخبار پرشین بلاگ منتشر می شود .

 

گزارش وتنظیم پرستو کریم زاده

روابط عمومی گروه سایت های پرشین بلاگ  

 

آرشیو وبلاگ
کدهای اضافی کاربر :