اخبار پرشین بلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: پرشین بلاگ - ۱۳۸٤/۱۱/۱۳

ایسنا - کارگاه‌های آموزشی نخستین جشنواره بین المللی وبلاگ نویسی قرآنی در بخش دانشجویان، صبح امروز در کوی دانشگاه تهران برگزار شد.
‌مرتضی رضایی‌زاده، دبیر جشنواره وبلاگ نویسی قرآنی در آیین آغاز به کار این کارگاه گفت: در عصر فناوری اطلاعات و ارتباطات، وبلاگ به ابزاری در جهت گسترش اندیشه‌ها و آرای افراد و همچنین نشر و گسترش فرهنگ و مفاهیم قرآنی تبدیل شده که می‌تواند مانند هر وسیله دیگر استفاده خوب و یا بدی از آن شود.
معاون خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) یکی از مزایای این جشنواره را ایجاد بخش آموزشی آن در سه زیر گروه مربوط به دانشجویان، دانش آموزان و طلاب آشنا با مفاهیم قرآنی دانست که بتوانند ابزار وبلاگ نویسی را در خدمت اطلاعات قرآنی قرار دهند.
رضایی‌زاده گفت: با وجود آنکه قبلا فضای فرهنگی کشور دارای یک رویکرد عدم استفاده و مقاومت در برابر وبلاگ‌ها بود، امروز این رویکرد جدید و متفاوت در جشنواره وبلاگ نویسی قرآنی، این ابزار را در جهت رشد فرهنگ و معارف قرآنی قرار داده است.

در ادامه این کارگاه آموزشی،مدیر سایت پرشین بلاگ، وبلاگ را به عنوان ابزاری برای ارتباط فکری و محتوایی از طریق اینترنت دانست و گفت: وبلاگ‌ها منجر به نجات زبان فارسی و استفاده از آن در فضای مجازی و تبدیل شدن آن به چهارمین زبان دنیا شدند.
بوترابی با اشاره به اینکه وبلاگ‌ها هم از لحاظ «شکلی» و هم «کارکردی» یک رسانه هستند بر نقش آنها در شخصیت سازی و ارائه یک هویت فکری به فضای مجازی تاکید کرد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از نیم میلیون کاربر در سایت پرشین بلاگ وجود دارند که 250000 نفر از آنها وبلاگ نویس هستند، از رشد و انقلاب ایجاد شده در پدیده وبلاگ‌ها یاد کرد و گفت: هم اکنون طبق آمارهای دولتی 6 تا 7 میلیون نفر با وبلاگ‌ها در ارتباط هستند.

در بخش دیگری از این کارگاه با عنوان «چگونه وبلاگ بنویسیم؟» سروش اسدزاده از Admin های سایت پرشین بلاگ به آموزش‌های مقدماتی در رابطه با وبلاگ،‌چگونگی ساختن آن، وبلاگ نویسی،تنظیمات وبلاگ و توضیحاتی در مورد مدیریت وبلاگ شخصی پرداخت.

در ادامه حسین شرفی، مدیر سایت پرشین وبلاگ، در بررسی چگونگی افزایش جذابیت‌های بصری که موجب افزایش بینندگان می‌شود به استفاده از موسیقی، عکس، رنگ‌های مختلف فعال کردن آرشیوها، نوشتن آدرس e-mail و شناسنامه شخصی و ایجاد لینک‌ها اشاره کرد.
مهدی نصیری - مدیر سایت پرشین هک - در ادامه این کارگاه آموزشی،‌به ارائه راهکارهای هک نشدن در اینترنت پرداخت.
در ادامه کریمی، معاون اطلاع رسانی پایگاه ShiaSearch به بیان فرصت‌ها و چالش‌های فضای مجازی در انتقال مفاهیم قرآنی و معرفی جستجوگر ShiaSearch با هدف تسهیل دسترسی به اطلاعات مذهبی شیعی پرداخت.

در پایان این کارگاه سید مهدی هاشمی، عضو مرکز تحقیقات کامپیوتری و علوم اسلامی به معرفی این مرکز و نرم افزار قرآنی، «جامع التفاسیر» پرداخت.
وی از ایجاد 30 نرم افزار مختلف قرآنی و بانک‌های اطلاعاتی در این مرکز خبر داد.
 

آرشیو وبلاگ
کدهای اضافی کاربر :