اخبار پرشین بلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: اقلیما (انسیه ) پولادزاده Eghlima( Ensiyeh ) Pouladzadeh - ۱۳۸٧/٥/٢٠

 نشست زن و رسانه به منظور بزرگداشت روز خبرنگار عصر روز یکشنبه در فرهنگسرای بانو و  با همکاری پرشین‌بلاگ برگزار شد .

زهرا گلرو، رییس فرهنگسرای بانو پس از تبریک و خیر مقدم  به سه دیدگاه در بحث زن و رسانه اشاره کرد و گفت: زن به عنوان خبرنگار، به عنوان محتوای خبر و به عنوان فردی که از رسانه استفاده می‌کند و نوع دید و نگاه فردی او به مجموعه‌ی فعالیت‌های رسانه‌ای مطرح می‌شود. وی افزود: خبرنگاری بیدار است که در حوزه‌های مختلف جامعه می‌تواند مباحثی که در یک جامعه دیده نمی‌شود را به دید همه افراد برساند و رسالت فرهنگی خود را ارائه دهد.

دکتر علی‌اکبر رضایی، سخنران دیگر مراسم و مدرس دانشگاه با تاکید بر تغییر بنیادین  جوهره مسائل فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و نظامی٬ گفت: اگر در گذشته دنیا با اتکا به قدرت نظامی، سیاسی و اقتصادی مدیریت می‌شد، امروز دنیا براساس قدرت فرهنگی مدیریت می‌شود.

عضو شورای راهبردی صدا و سیما یادآور شد: همواره بزرگترین جنگ‌ها با بهانه‌های فرهنگی آغاز شده و ادامه پیدا کرده است. این در حالی است که ماهیت و موضوع جنگ‌ها سیاست‌هایی است که در طول 200 سال گذشته از سمت غرب به شرق رواج داشته و این باعث شده خبرنگاران به عنوان گوش شنوا، چشم‌بینا و زبان گویای جامعه وظیفه سنگینی در انعکاس صحیح آن‌ها برعهده داشته باشند و طبیعتا در روز خبرنگار باید نگاه‌ها را به سمت عقل رسانه‌ای که باید وجود داشته باشد و در عین حال محتوا و ماهیت بحث خبرنگاری ببریم.

به گفته وی، شهادت مظلومانه صارمی در افغانستان، سقوط هواپیمای C130 و از دست دادن خبرنگاران در این حادثه و در طول جنگ تحمیلی و پس از آن حوادث گوناگون، نشان‌دهنده آن است که خبرنگاری عشق، شجاعت و تحمل بسیار زیادی می‌طلبد.

سخنران اصلی مراسم، دکتر معصومه ابتکار، نماینده مردم تهران در شورای شهر ضمن اشاره به سابقه ی سردبیری کیهان انگلیسی در سال ۶۰ و با حکم سید محمد خاتمی نماینده حضرت امام ره در کیهان٬ گفت: امروز صحبت از بحران‌های مختلف در فعالیت‌های رسانه‌ای و خبرنگاری دنیا و کشور ما می‌شود و اینکه چالش‌ها و مشکلات موجود موجب شده فضا برای اطلاع رسانی عرصه خبر فضای راحتی نباشد.

وی با بیان اینکه آزادی بیان و حق دسترسی جامعه به جریان آزاد اطلاعات یکی از چالش‌های فرا رو است، خاطرنشان کرد: یکی از شاخص‌های آرمانی انقلاب اسلامی ایجاد فضای آزادی است که در آن آزادی بیان در چارچوب قانون و حق شهروندان برای دسترسی به اطلاعات و تصمیم‌ و انتخاب‌ آگاهانه آن‌ها تضمین شده باشد، اما در حال حاضر عرصه رسانه‌ای ما با چالش‌ها و فراز و نشیب‌های زیادی روبرو شده است و با وجود برخی پیشنهادات خوب در این عرصه از جمله بحث افزایش و جهانی شدن تیراژ برای رسانه‌ها، خبرنگاران ما در شرایط کاملا مطلوبی به سر نمی‌برند.

معصومه ابتکار با اشاره به اهمیت نقش زنان در رسانه‌ها، گفت: در دنیای امروز ما با فقر نگاه زنانه روبرو هستیم و عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و رسانه‌ای ما از نگاه‌های عاطفی زنانه محروم هستند.

به گفته‌ی وی، به شدت با فقدان نگاه و حس زنانه از جمله عطوفت، رنگ و تنوع معنوی در عرصه‌های مدیریت و سیاست جهان مواجه هستیم و  اندک زنان فعال سیاسی  نوعا عواطف خود را فراموش کرده‌اند یا به حاشیه برده‌اند و در عمل نگاه انسانی، عاطفی و الهام‌بخش در مدیریت جایی ندارد.

وی افزود: مشکل فقر آنیما در عرصه اطلاع و خبررسانی بسیار تعیین‌کننده است. چرا که این رسانه‌ها هستند که می‌توانند با یک نگاه معطوف به عاطفه بسیاری مسائل را ببینند، در حالی که این فقر نگاه زنانه در عرصه جهانی و ملی مشهود است.

وی همچنین گفت: فقر عمومی و نیاز واقعی به نگاه زنانه، نقش و تاثیر  زنان خبرنگار ما را برجسته و آن‌ها را متوجه نقش‌ موثر خود می‌کند.

در بخش پایانی همایش دکتر حمید ضیایی‌پرور‌، پژوهشگر برجسته حوزه رسانه، ژورنالیسم و وبلاگ در این نشست به اراده پژوهشی با موضوع  کارکردهای خبری وبلاگ‌ها و وضعیت اطلاع‌رسانی در محیط سایبر پرداخت و گفت: بیش از چهار میلیون وبلاگ فارسی ثبت شده و حدود 200 هزار وبلاگ فعال توسط فارسی زبانان و ایرانیان در دنیا گزارش شده است. با این حال رتبه وبلاگ‌های فارسی در مقام چهارم در سال 83 و 84 به رتبه دهم در سال 87 تنزل کرده که البته هنوز هم رتبه خوبی است.

وی انواع وبلاگ‌ها از نظر شکلی را شامل بلاگ‌های متنی، بلاگ‌های تصویری، صوتی ، ویدئویی، گروهی و رادیو بلاگ‌ اینترنتی عنوان کرد.

دکترضیایی‌پرور با بیان اینکه وبلاگ‌نویسان پیشتازان عرصه اطلاع‌رسانی هستند، تصریح کرد: وبلاگ‌نویس‌ها الزامی در رعایت استانداردها و قوانین روزنامه‌نگاری معمول درخصوص موضوع، اهمیت، نحوه تنظیم و ترتیب ارائه مطالب خود ندارند.

به گفته وی وبلاگ‌ها پر از اخبار بکر اجتماعی و سوژه‌های متعددی هستند و سرعت بالایی را در به روز کردن اخبار دارند.

وی گفت: در حالی که نوشته‌های یک روزنامه از فیلترهای گوناگونی عبور می‌کنند، مطالب یک وبلاگ به صورت مستقیم از طرف نویسنده و مستقیما نوشته  و متنشر می‌شود.

ضیایی‌پرور با اشاره به خبرنویسی زنده و همزمان وبلاگ‌ها یادآور شد: بسیاری از بلاگرها در حین وقوع یک رویداد ٬ آن را روایت میکنند.

وی ایجاد بانک اطلاعات آنلاین از مطالب ژورنالیست، ایجاد پرتال اختصاصی برای ورود به اینترنت، انتشار مطالب غیر منتشره یا سانسور شده و دریافت باز خورد یا نظرات مخاطبان، انتشار دائمی مطالب روزنامه‌نگاران، قدم گذاشتن به عرصه روزنامه‌نگاری بین‌المللی، افزایش حیطه مسوولیت اجتماعی روزنامه‌نگار و همچنین کسب مهارت‌های سایبری و ابزارهای مولتی مدیا را از جمله کاربردهای وبلاگ برای روزنامه‌نگاران عنوان کرد.

وی با بیان اینکه وبلاگ‌نویسی مرز تولیدکننده و استفاده کننده خبر را محو کرده است، گفت: وبلاگ‌نویسی به میلیون‌ها نفر این توانایی را داده که معادل یک مطبوعه چاپی را پیش روی خود داشته باشند.

ضیایی‌پرور با اشاره به اینکه روزنامه‌ها و وبلاگ‌ها در حال نزدیک شدن به هم هستند، اظهار کرد: روزنامه‌ها با دادن وبلاگ به مخاطبان خود، سپس از نوشته‌های آنان برای رسانه‌های چاپی خود استفاده می‌کنند. لذا محتوا و سوژه‌های وبلاگ‌نویس‌ها از سوی رسانه‌های دیگر رصد می‌شود.

وی تاکید کرد: وبلاگ‌ها نماد ژورنالیسم مردمی هستند، به طوری که هر شهروند عادی می‌تواند از طریق وبلاگ‌نویسی و با استفاده از تکنولوژی‌ها و فناوری‌ها، فعالیت خبرنگاری داشته باشد.

دکتر ضیایی‌پرور با اشاره به نقش وبلاگ‌ها در جنگ‌ و بحران‌ها و حوادث گفت: وبلاگ‌ نویسان در حوادثی مانند سونامی، 11 سپتامبر ، جنگ عراق در جبهه اطلاع رسانی قرار داشتند.

وی همچنین تاثیر وبلاگ‌ها به رسانه‌ها را سوژه‌یابی، اعتبار منبع، خط ‌دهی، نقل قول مستقیم و غیرمستقیم، کپی‌رایت در فضای وبلاگ‌ها، محو شدن اخبار ویژه و افزایش سطح توقع مخاطبان دانست.

حمید ضیایی‌پرور با اشاره به اهمیت وبلاگ‌های زنان در ایران گفت: دغدغه‌ها و خواسته‌های زنان در جامعه به نوعی در وبلاگ‌ها باز انتشار می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه وبلاگ رسانه جایگزین در برابر رسانه‌های جریان اصلی است، ادامه داد: اطلاع رسانی، تفریح و سرگرمی، نقد بی‌رحمانه و انتقاد، تعاملی و مولتی مدیا بودن از جمله ویژگی‌های وبلاگ‌ به عنوان یک رسانه است.

در پایان این مراسم  یک لوح فشرده از پژوهش های ارائه شده در همایش و همچنین عکس های یادگاری این نشست به حضار ارائه شد و  از برخی خبرنگاران زن رسانه‌ها و  همچنین تعدادی از وبلاگ‌نویسان زن قدردانی شد.

نفرات تقدیر شده عبارتند از :

خانم معصومه پیرجلی از ایکنا

خانم مریم سلیمی از فارس

خانم آمنه فرخی از روزنامه همشهری

خانم فاطمه قنبری از روزنامه خراسان

خانم فرزانه از روزنامه ابتکار

خانم بنت الهدی صدر از برنا

خانم نصیری از ایسنا
خانم علمی از روزنامه اعتماد
خانم کبیری از جام جم
خانم ماندانا ابری وبلاگنویس
خانم مریم مجیدی وبلاگنویس

آرشیو وبلاگ
کدهای اضافی کاربر :