اخبار پرشین بلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - ۱۳۸٧/٤/۱٠

لینک مطلب از سایت گل آقا:

تولدت مبارک، دوست من!

 

 

پرشین بلاگ هفت ساله شد

مریم افتخاری

ja-6.jpg

پرشین بلاگ وارد هفتمین سال فعالیت خود شد. پنج‌شنبه 23 خرداد سالن الغدیر دانشکده مدیریت میزبان بلاگرها و هنرمندان و سیاسیون برای حضور در جشن هفت سالگی پرشین بلاگ بود .

شروع هفتمین سال فعالیت یک سرویس‌دهنده وبلاگ فارسی برای فضای مجازی باید خوشحال‌کننده باشد همان‌طور که بود، اما متأسفانه بعد از برگزاری این جشن تیر انتقادات به سوی پرشین‌ بلاگی‌ها از نقاط ضعف این مراسم روانه شد که تا حدی دور از انصاف بود.در شرایطی که وبلاگ به عنوان یک رسانه هنوز آنطور که باید در جامعه ما جای خود را باز نکرده ، اعتمادی به آن نیست، و با پرداختن به موضوعاتی مثل سیاست،زنان و... دچار فیلتر می شود،ما باید به عنوان کاربران این جامعه بزرگ به دفاع از هر حرکت رو به جلویی در این عرصه بپردازیم.گزارش جشن پرشین بلاگ در ایسنا به عنوان یکی از خبرگزاری های بزرگ ایران کار شد، ای کاش فضای وبلاگ و اینترنت آنچنان در جامعه ما شناسانده شود تا در آینده شاهد پخش آن از سایر رسانه ها مثل رادیو،تلویزیون و...باشیم. وبرای جدی گرفتن این فضا از سوی دست اندرکاران اول باید خود ما به عنوان کاربران آن را جدی بگیریم .

ja-2.jpg


ناگفته نماند که اجرای مراسم در مراحلی دچار عدم هماهنگی بودمثل: عدم حضور مدیران سرویس‌های دیگر مانند بلاگفا، میهن بلاگ و... بلاگرهای معروف، طولانی شدن بیش از حد مراسم، بخشهای تکراری مراسم،‌ دعوت چند باره چهره‌ها برای تقدیر از بلاگرهای منتخب. اما اینها دلیل به زیر سؤال بردن کل ماجرا نمی شود .

در جشنی که مربوط به بلاگرهاست همانطور که
راوی هم قبلاً اشاره کرده خیلی بهتر بود اگر از خود بلاگرهای معروف و به اصطلاح چهره‌های بلاگشهر برای دادن هدیه‌ها دعوت می‌شد .

اما برگزاری این جشنها برای دنیای مجازی که هنوز آن‌طور که باید و شاید در کشور ما مورد قبول نیست باید قبل از هر کس مورد حمایت خود دنیای مجازی و ساکنان بلاگشهر قرار گیرد نه اینکه دیگر حتی خود مسؤولان محترم و کوشای پرشین‌ بلاگ از برگزاری این جشنها پشیمان شوند .

ان‌شاءالله مدیران بلاگفا و میهن بلاگ با دیدن و خواندن گزارشهایی که از این جشن در بین بلاگرها رد و بدل شد اگر قصد برگزاری جشنواره و کارهای جانبی داشتند منصرف نشوند .

ja-5.jpg

و حالا گزارش مراسم :

رضا کیانیان،
محمدعلی ابطحی، سروش صحت، پوپک صابری‌فومنی، امیرحسین داودی، علی زراندوز، داریوش فرضیایی،‌ مسلم آقاجان‌زاده، واعظ مهدی، مهدی بوترابی،معصومه ابتکار،امیررضا خادم،فخرالسادات محتشمی‌پور و... بلاگرهای پرشین‌بلاگی و سایر سرویس‌ها برای هفت سالگی پرشین بلاگ به عنوان اولین سرویس وبلاگ فارسی گرد هم آمدند .

گروه موسیقی سنتی آوای چکاد در شروع مراسم چند قطعه اجرا کرد. و بعد از آن خانم
اقلیما پولادزاده (مدیر روابط عمومی پرشین بلاگ) توضیحاتی در مورد این گروه داد و از اتفاقات ناگوار و موفقیتهای پرشین بلاگ در سال گذشته یاد کرد. سرقت دامین پرشین بلاگ،‌ معضل فیلترینگ، برگزاری پنج مسابقه بزرگ وبلاگی و جشنواره‌های مختلف، همکاری با کانون جهانگردی، اتومبیل‌رانی و برگزاری مسابقه وبلاگ‌نویسی نوروز .

اولین بخش مربوط به معرفی وبلاگ
«دهکده اینترنتی» بود،‌ امیرحسین داودی، فخرالسادات محتشمی‌پور و مهدی بوترابی جایزه این بخش را به ابوذر حجتی اهدا کردند .

ja-4.jpg

سپس کلیپی مربوط به دایره زنگی پخش شد و در آن هنرپیشه‌های این فیلم دلیل عدم حضورشان در جشن را اکران دایره زنگی در دبی اعلام و از پرشین بلاگ به دلیل برگزاری این مسابقه و مؤسسه گل‌آقا به دلیل داوری کارها تشکر کردند. پوپک صابری‌فومنی به همراه‌ هوتن ابوالفتحی و حسین ساداتیان مسؤول اهدای جایزه‌های این بخش بودند .

ja-3.jpg

اجرای موسیقی توسط یک بلاگر به همراه دوستانش و پخش کلیپی از
رضا یزدانی از دیگر بخشهای این جشن بود. مجری برنامه (فریبا محمدی) با توجه به حضور داریوش فرضیایی از او دعوت می‌کند تا به روی سن بیاید. فرضیایی با تعریف کردن خاطره‌ای غیر اینترنتی به سراغ معرفی سایت خود می‌رود و می‌گوید چون مخاطبان این سایت بچه‌ها هستند لطفاً در کامنت‌ها دقت کنید چون کودکان می‌خوانند. دو خاطره غیر اینترنتی دیگر هم از طرف مجری و داریوش فرضیایی تعریف می‌شود. سپس نوبت به معرفی سایت پروچیستا می‌رسد. در معرفی این سایت عنوان می‌شود که پروچیستا به معنی دختر زرتشت یک مجله عکاسی است که مسابقات دو هفته‌ای برگزار می‌کند و پرشین بلاگ حمایت‌کننده آن است .

ja-7.jpg

فخرالسادات محتشمی‌پور با دعوت مجری به روی سن می‌آید و می‌گوید: از قدیم با خانمهای فعال اصلاح‌طلب وبلاگ گروهی داشتیم و این روزها خاطراتی را از دوران کودکی می‌نویسم. البته بدون قواعد وبلاگ‌نویسی چون اصولاً در چارچوب نمی‌توانم کار کنم. من هم انسان هستم و یک زمانهایی فضای تنگ بیرون به من فشار می‌آورد اما ناامید نمی‌شوم و همیشه در صحنه هستم و از هر دری که بیرونمان کنند یک روزنه خواهیم گشود تا پیروزی .

بخش تقدیر از برندگان مسابقه اینترنتی نوروز با دعوت از دکتر فریور (مدیر نشریه شادکامی) و محبی و
راد دانش آغاز می‌شود در این بخش به سه نفر جایزه تعلق می‌گیرد .

ja-8.jpg

محمدعلی ابطحی در بخش دیگری از برنامه به روی سن می‌آید و می‌گوید: «افسوس می‌خورم که وبلاگ‌نویسها چقدر راحت می‌نویسند و این مسأله برای من مشکل است. با اینکه چها سال و شش ماه است که وبلاگ می‌نویسم و وبلاگ‌نویسی جزئی از زندگی‌ام شده است. در کار وبلاگ‌نویسی استمرار خیلی مهم است. بعضی از وبلاگ‌ها با شوق شروع می‌کنند و بعد وبلاگ‌نویسی را کنار می‌گذارند و وبلاگ می‌نویسند تا فلانی بخواند و وقتی خواند و با او آشنا شد، دیگر وبلاگ را رها می‌کند .

خانم صابری را در جمع دیدم،
آقای صابری، پدر ایشان مکتبی را در طنزنویسی پایه‌گذاری کرده که ستودنی است. خدا ایشان را رحمت کند امیدوارم جامعه ایرانی طنزنویسی را ادامه دهند هر چند این روزها با اتفاقاتی که می‌افتد طنزنویسی سخت نیست .

با حضور محمدعلی ابطحی و رضا کیانیان از آقای علیزاده جهت تقدیر از گروه هشتاد نفری وبلاگ ایرانشناسی دعوت می‌شود و این گروه مورد تقدیر قرار می‌گیرد .

راد دانش، حسین شرفی، مصطفی‌زاده،
هاشمی طاهری،پارسا فاتحی، باقری، پولادزاده و دانایی با معرفی وبلاگهایشان به عنوان بروبچه‌های پرشین بلاگ یکی یکی به روی سن می‌آیند تشویق می‌شوند. از حضار تشکر می‌کنند و یک شاخه گل به آنها اهدا می‌شود و پایین می‌روند .

برای تقدیر از مسابقه سبز و معماری از امیررضا خادم و واعظ مهدی دعوت می‌شود تا هدایای
سپهر سلیمی برنده وبلاگ‌نویسی مسابقه سبز، تیم فضای رویداد و طرح شهر (برنده‌های اول و دوم معماری) را بدهند. امیررضا خادم پس از تقدیر از برگزیدگان از بلاگفا تشکر می‌کند و بعد با بیان این مطلب که اشتباه شده چون خودش وبلاگش روی سرویس بلاگفاست تشکر را به پرشین بلاگ برمی‌گرداند. البته حضار از شنیدن نام بلاگفا خوشحال می‌شوند گویا نیمی از مدعوین تحت این سرور هستند .

معصومه ابتکار برای تقدیر از وبلاگهای
یک پزشک، یک فتحی، اکرنه و کلاشینکف دیجیتال به روی سن می‌آید. تعدادی از برنده‌ها یا به روی سن نمی‌آیند و یا در جمع حاضر نیستند .

مجداً امیررضا خادم و مهدی بوترابی برای تقدیر از وبلاگ‌نویسان به روی سن می‌آیند. در این بخش از وبلاگهای
من و ام اس، دیرتش باد و آنی دالتون تقدیر می‌شود. و کلیپی از کوچک‌ترین مدرسه جهان با 4 دانش‌آموز ـ عامل پدید آمدن وبلاگ دیرتش باد ـ و سرود یار دبستانی پخش می‌شود .

در بخش بهترین‌های پرشین بلاگ از
غزل پست مدرن،  بارانی‌ها، داستانک، نم نم ،داستانهای محمدرضا ، ساروی کیجا و همشهری جواد تقدیر می‌شود. که جایزه‌های این بخش را مهدی بوترابی و معصومه ابتکار و سروش صحت اهدا می‌کنند. سروش صحت از حضور در این جشن ابراز خوشحالی می‌کند و می‌گوید تا الان سرکار بودم و با عجله آمدم چون اصرار داشتم که حتماً در جمع شما باشم .

معصومه ابتکار هم به نمایندگی از تمام حضار از طرف مرکز صلح و محیط زیست به آقای بوترابی و گروه پرشین بلاگ هدیه می‌دهند .

به آقای بوترابی و سایر همکارانشان در پرشین بلاگ خسته نباشید می‌گوییم و برایشان آرزوی موفقیت داریم و امیدواریم سال آینده علاوه براینکه جشن پرشین بلاگ با هماهنگی و نظم بیشتری انجام شود،شاهد گردهم آیی و جشنهای بیشتری در حوزه اینترنت و وبلاگ باشیم . 

 

آرشیو وبلاگ
کدهای اضافی کاربر :