اخبار پرشین بلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: اقلیما (انسیه ) پولادزاده Eghlima( Ensiyeh ) Pouladzadeh - ۱۳۸٧/٥/٢۸

پرشین بلاگ در ادامه جلسات گفتگو درباره تعاملات اجتماعی در وبلاگ نویسی از همه علاقمندان به مباحث گوناگون وبلاگ نویسی دعوت می کند تا روز سه شنبه بیست و نهم مرداد ماه در فرهنگسرای بانو گرد هم آیند و درباره تعاملات اجتماعی در وبلاگستان به بحث و گفتگو بپردازند .

زمان برگزاری : سه شنبه ٢٩ مرداد ساعت ٣٠/١۶

آدرس فرهنگسرا : خیابان ولی عصر - پارک ساعی - کوچه ساعی - فرهنگسرای بانو

نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - ۱۳۸٧/٥/٢٦میلاد مسعود مهدی موعود عج و منجی مستضعفین بر همگان مبارک باد

نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - ۱۳۸٧/٥/٢٢

مراسم اختتامیه اولین مسابقه عکس پروچیستا، عصر سه شنبه، در تالار شهید آوینی، دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، با حضور جمعی از اساتید عکاسی دانشگاه ها برگزار شد.

 

 در این مراسم با پخش فیلمی از" احمد عالی" و سخنرانی "مهرداد نجم آبادی"، از این استاد و  پیشکسوت عکاسی در ایران  تقدیر شد.

"محمد صفار"، مدیر فنی سایت، به معرفی پروچیستا و بیان اهداف و برنامه های آینده آن پرداخت.

 

در ادامه، پس از اجرای پیانو توسط "مجید متوسلی"، لوح تقدیر و جوایز توسط خانم "نیلوفر معترف"، دبیر مسابقه، به برگزیدگان و برندگان مسابقه عکاسی اهدا گردید.

 

تشکر و قدردانی مدیر پروچیستا، یاسین شفقی، از حامیان مراسم و مدیران و فعالان پروچیستا پایان بخش مراسم اختتامیه بود.

 

 * لازم به ذکر است که این مسابقه با همکاری انجمن علمی دانشجویی عکاسی دانشگاه تهران و سایت پرشین بلاگ برگزار شد. جوایز مسابقه نیز از طرف مجله "عکس نامه" و "حرفه هنرمند" به سه نفر اول مسابقه اهدا شد.

*. عکس های برگزیده  در مسابقه را می توانید اینجا ببینید
ادامه مطالب را ببینید:


ادامه مطلب ...
نویسنده: اقلیما (انسیه ) پولادزاده Eghlima( Ensiyeh ) Pouladzadeh - ۱۳۸٧/٥/٢٠

 نشست زن و رسانه به منظور بزرگداشت روز خبرنگار عصر روز یکشنبه در فرهنگسرای بانو و  با همکاری پرشین‌بلاگ برگزار شد .

زهرا گلرو، رییس فرهنگسرای بانو پس از تبریک و خیر مقدم  به سه دیدگاه در بحث زن و رسانه اشاره کرد و گفت: زن به عنوان خبرنگار، به عنوان محتوای خبر و به عنوان فردی که از رسانه استفاده می‌کند و نوع دید و نگاه فردی او به مجموعه‌ی فعالیت‌های رسانه‌ای مطرح می‌شود. وی افزود: خبرنگاری بیدار است که در حوزه‌های مختلف جامعه می‌تواند مباحثی که در یک جامعه دیده نمی‌شود را به دید همه افراد برساند و رسالت فرهنگی خود را ارائه دهد.

دکتر علی‌اکبر رضایی، سخنران دیگر مراسم و مدرس دانشگاه با تاکید بر تغییر بنیادین  جوهره مسائل فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و نظامی٬ گفت: اگر در گذشته دنیا با اتکا به قدرت نظامی، سیاسی و اقتصادی مدیریت می‌شد، امروز دنیا براساس قدرت فرهنگی مدیریت می‌شود.

عضو شورای راهبردی صدا و سیما یادآور شد: همواره بزرگترین جنگ‌ها با بهانه‌های فرهنگی آغاز شده و ادامه پیدا کرده است. این در حالی است که ماهیت و موضوع جنگ‌ها سیاست‌هایی است که در طول 200 سال گذشته از سمت غرب به شرق رواج داشته و این باعث شده خبرنگاران به عنوان گوش شنوا، چشم‌بینا و زبان گویای جامعه وظیفه سنگینی در انعکاس صحیح آن‌ها برعهده داشته باشند و طبیعتا در روز خبرنگار باید نگاه‌ها را به سمت عقل رسانه‌ای که باید وجود داشته باشد و در عین حال محتوا و ماهیت بحث خبرنگاری ببریم.

به گفته وی، شهادت مظلومانه صارمی در افغانستان، سقوط هواپیمای C130 و از دست دادن خبرنگاران در این حادثه و در طول جنگ تحمیلی و پس از آن حوادث گوناگون، نشان‌دهنده آن است که خبرنگاری عشق، شجاعت و تحمل بسیار زیادی می‌طلبد.

سخنران اصلی مراسم، دکتر معصومه ابتکار، نماینده مردم تهران در شورای شهر ضمن اشاره به سابقه ی سردبیری کیهان انگلیسی در سال ۶۰ و با حکم سید محمد خاتمی نماینده حضرت امام ره در کیهان٬ گفت: امروز صحبت از بحران‌های مختلف در فعالیت‌های رسانه‌ای و خبرنگاری دنیا و کشور ما می‌شود و اینکه چالش‌ها و مشکلات موجود موجب شده فضا برای اطلاع رسانی عرصه خبر فضای راحتی نباشد.

وی با بیان اینکه آزادی بیان و حق دسترسی جامعه به جریان آزاد اطلاعات یکی از چالش‌های فرا رو است، خاطرنشان کرد: یکی از شاخص‌های آرمانی انقلاب اسلامی ایجاد فضای آزادی است که در آن آزادی بیان در چارچوب قانون و حق شهروندان برای دسترسی به اطلاعات و تصمیم‌ و انتخاب‌ آگاهانه آن‌ها تضمین شده باشد، اما در حال حاضر عرصه رسانه‌ای ما با چالش‌ها و فراز و نشیب‌های زیادی روبرو شده است و با وجود برخی پیشنهادات خوب در این عرصه از جمله بحث افزایش و جهانی شدن تیراژ برای رسانه‌ها، خبرنگاران ما در شرایط کاملا مطلوبی به سر نمی‌برند.

معصومه ابتکار با اشاره به اهمیت نقش زنان در رسانه‌ها، گفت: در دنیای امروز ما با فقر نگاه زنانه روبرو هستیم و عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و رسانه‌ای ما از نگاه‌های عاطفی زنانه محروم هستند.

به گفته‌ی وی، به شدت با فقدان نگاه و حس زنانه از جمله عطوفت، رنگ و تنوع معنوی در عرصه‌های مدیریت و سیاست جهان مواجه هستیم و  اندک زنان فعال سیاسی  نوعا عواطف خود را فراموش کرده‌اند یا به حاشیه برده‌اند و در عمل نگاه انسانی، عاطفی و الهام‌بخش در مدیریت جایی ندارد.

وی افزود: مشکل فقر آنیما در عرصه اطلاع و خبررسانی بسیار تعیین‌کننده است. چرا که این رسانه‌ها هستند که می‌توانند با یک نگاه معطوف به عاطفه بسیاری مسائل را ببینند، در حالی که این فقر نگاه زنانه در عرصه جهانی و ملی مشهود است.

وی همچنین گفت: فقر عمومی و نیاز واقعی به نگاه زنانه، نقش و تاثیر  زنان خبرنگار ما را برجسته و آن‌ها را متوجه نقش‌ موثر خود می‌کند.

در بخش پایانی همایش دکتر حمید ضیایی‌پرور‌، پژوهشگر برجسته حوزه رسانه، ژورنالیسم و وبلاگ در این نشست به اراده پژوهشی با موضوع  کارکردهای خبری وبلاگ‌ها و وضعیت اطلاع‌رسانی در محیط سایبر پرداخت و گفت: بیش از چهار میلیون وبلاگ فارسی ثبت شده و حدود 200 هزار وبلاگ فعال توسط فارسی زبانان و ایرانیان در دنیا گزارش شده است. با این حال رتبه وبلاگ‌های فارسی در مقام چهارم در سال 83 و 84 به رتبه دهم در سال 87 تنزل کرده که البته هنوز هم رتبه خوبی است.

وی انواع وبلاگ‌ها از نظر شکلی را شامل بلاگ‌های متنی، بلاگ‌های تصویری، صوتی ، ویدئویی، گروهی و رادیو بلاگ‌ اینترنتی عنوان کرد.

دکترضیایی‌پرور با بیان اینکه وبلاگ‌نویسان پیشتازان عرصه اطلاع‌رسانی هستند، تصریح کرد: وبلاگ‌نویس‌ها الزامی در رعایت استانداردها و قوانین روزنامه‌نگاری معمول درخصوص موضوع، اهمیت، نحوه تنظیم و ترتیب ارائه مطالب خود ندارند.

به گفته وی وبلاگ‌ها پر از اخبار بکر اجتماعی و سوژه‌های متعددی هستند و سرعت بالایی را در به روز کردن اخبار دارند.

وی گفت: در حالی که نوشته‌های یک روزنامه از فیلترهای گوناگونی عبور می‌کنند، مطالب یک وبلاگ به صورت مستقیم از طرف نویسنده و مستقیما نوشته  و متنشر می‌شود.

ضیایی‌پرور با اشاره به خبرنویسی زنده و همزمان وبلاگ‌ها یادآور شد: بسیاری از بلاگرها در حین وقوع یک رویداد ٬ آن را روایت میکنند.

وی ایجاد بانک اطلاعات آنلاین از مطالب ژورنالیست، ایجاد پرتال اختصاصی برای ورود به اینترنت، انتشار مطالب غیر منتشره یا سانسور شده و دریافت باز خورد یا نظرات مخاطبان، انتشار دائمی مطالب روزنامه‌نگاران، قدم گذاشتن به عرصه روزنامه‌نگاری بین‌المللی، افزایش حیطه مسوولیت اجتماعی روزنامه‌نگار و همچنین کسب مهارت‌های سایبری و ابزارهای مولتی مدیا را از جمله کاربردهای وبلاگ برای روزنامه‌نگاران عنوان کرد.

وی با بیان اینکه وبلاگ‌نویسی مرز تولیدکننده و استفاده کننده خبر را محو کرده است، گفت: وبلاگ‌نویسی به میلیون‌ها نفر این توانایی را داده که معادل یک مطبوعه چاپی را پیش روی خود داشته باشند.

ضیایی‌پرور با اشاره به اینکه روزنامه‌ها و وبلاگ‌ها در حال نزدیک شدن به هم هستند، اظهار کرد: روزنامه‌ها با دادن وبلاگ به مخاطبان خود، سپس از نوشته‌های آنان برای رسانه‌های چاپی خود استفاده می‌کنند. لذا محتوا و سوژه‌های وبلاگ‌نویس‌ها از سوی رسانه‌های دیگر رصد می‌شود.

وی تاکید کرد: وبلاگ‌ها نماد ژورنالیسم مردمی هستند، به طوری که هر شهروند عادی می‌تواند از طریق وبلاگ‌نویسی و با استفاده از تکنولوژی‌ها و فناوری‌ها، فعالیت خبرنگاری داشته باشد.

دکتر ضیایی‌پرور با اشاره به نقش وبلاگ‌ها در جنگ‌ و بحران‌ها و حوادث گفت: وبلاگ‌ نویسان در حوادثی مانند سونامی، 11 سپتامبر ، جنگ عراق در جبهه اطلاع رسانی قرار داشتند.

وی همچنین تاثیر وبلاگ‌ها به رسانه‌ها را سوژه‌یابی، اعتبار منبع، خط ‌دهی، نقل قول مستقیم و غیرمستقیم، کپی‌رایت در فضای وبلاگ‌ها، محو شدن اخبار ویژه و افزایش سطح توقع مخاطبان دانست.

حمید ضیایی‌پرور با اشاره به اهمیت وبلاگ‌های زنان در ایران گفت: دغدغه‌ها و خواسته‌های زنان در جامعه به نوعی در وبلاگ‌ها باز انتشار می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه وبلاگ رسانه جایگزین در برابر رسانه‌های جریان اصلی است، ادامه داد: اطلاع رسانی، تفریح و سرگرمی، نقد بی‌رحمانه و انتقاد، تعاملی و مولتی مدیا بودن از جمله ویژگی‌های وبلاگ‌ به عنوان یک رسانه است.

در پایان این مراسم  یک لوح فشرده از پژوهش های ارائه شده در همایش و همچنین عکس های یادگاری این نشست به حضار ارائه شد و  از برخی خبرنگاران زن رسانه‌ها و  همچنین تعدادی از وبلاگ‌نویسان زن قدردانی شد.

نفرات تقدیر شده عبارتند از :

خانم معصومه پیرجلی از ایکنا

خانم مریم سلیمی از فارس

خانم آمنه فرخی از روزنامه همشهری

خانم فاطمه قنبری از روزنامه خراسان

خانم فرزانه از روزنامه ابتکار

خانم بنت الهدی صدر از برنا

خانم نصیری از ایسنا
خانم علمی از روزنامه اعتماد
خانم کبیری از جام جم
خانم ماندانا ابری وبلاگنویس
خانم مریم مجیدی وبلاگنویس

نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - ۱۳۸٧/٥/٢٠

«مهدی بوترابی ،مدیر عامل پرشین بلاگ» در گفتگو با خبرنگار سرویس اجتماعی آفتاب، با بیان اینکه سرعت پایین اینترنت در ایران با طرح توسعه زیر ساختها در تعارض است می‌گوید: «سرعت پایین اینترنت باعث شده بسیاری از افراد مانند استادان دانشگاه‌ها که نیازمند دانلود کردن متن های زیادی هستند و یا کودکان و نوجوانانی که در مدارس بیشتر نیازمند استفاده از سایتهای مولتی مدیا هستند، نتوانند استفاده مناسب را از این تکنولوژی ببرند».

وی با بیان اینکه پهنای باند اینترنت در ایران مناسب نیست ادامه می دهد: «این مسئله که مشکل بزرگی در عرصه اینترنت محسوب می شود نه از سوی قانون و دولت و نه از سوی بخش خصوصی، از پشتوانه مناسبی برخوردار نیست و باعث نارضایتی مصرف کننده‌ها شده‌است».

«مهدی بوترابی رئیس پرشین بلاگ» هم در این مورد می گوید:« آمار دقیقی از تعداد کاربران و وبلاگها در دست نیست ولی تصور می کنم که حدود بیش از چهار میلیون وبلاگ فارسی توسط حدود 400 هزار نفر ایجاد شده که از این تعداد حدود 200 هزار نفر در حال وب نگاری هستند و از این تعداد کمتر از 100 هزار نفر هر هفته در وبلاگهایشان می نویسند».

رییس پرشین بلاگ نیز با بیان اینکه در این زمینه هیچ قانون روشن و شفافی وجود ندارد، می گوید: «وقتی در این زمینه قانونی وجود ندارد، انتظار حمایت از دولت بیهوده است. ما می‌بینیم که سالهاست قانون جرایم اینترنتی در مجلس خاک می خورد و به آن رسیدگی نمی شود».

بوترابی فیلترینگ اشتباه را بزرگترین مشکل در این زمینه می داند و می‌گوید: «با فیلتر کردن کلمه‌ای مانند فساد، موضوع فساد در جامعه از بین نمی‌رود. این نشان دهنده‌ی این است که کسانی اقدام به اینگونه فیلترینگ می کنند خود شناخت مناسبی از فضایی مجازی ندارند».

لینک مطلب از سایت آفتاب نیوز:

نویسنده: اقلیما (انسیه ) پولادزاده Eghlima( Ensiyeh ) Pouladzadeh - ۱۳۸٧/٥/۱٦

پرشین بلاگ ضمن تبریک روز خبرنگار ،هفدهم مرداد و  به جهت تجلیل از فعالین رسانه، از وبلاگ نویسان و خبرنگاران دعوت میکند تا در مراسمی که با مشارکت فرهنگسرای بانو در  روز شنبه 19 مردادماه 1387  از ساعت 18 تا 20 در محل این  فرهنگسرای  واقع در خیابان ولیعصر (عج) ضلع شمالی پارک ساعی کوچه ساعی ، برگزار می گردد ، حضور بهم رسانند .

نویسنده: اقلیما (انسیه ) پولادزاده Eghlima( Ensiyeh ) Pouladzadeh - ۱۳۸٧/٥/۱٤

پروچیستا با همکاری پرشین بلاگ مراسم اختتامیه اولین مسابقه عکس پروچیستا با عنوان "ایران من زیباست" در تاریخ پانزدهم مرداد ماه 87 در دانشگاه تهران، پردیس هنرهای زیبا، تالار شهید آوینی از ساعت 17 الی 19 برگزار می کند .

 

در این مراسم ضمن تقدیر از برگزیدگان مسابقه، آثار برگزیده نمایش داده خواهد شد. همچنین آقایان "بهمن جلالی" و "مهرداد نجم آبادی" و خانم "نیلوفر معترف" داوران مسابقه نیز در این مراسم حضور خواهند داشت. تجلیل از "احمد عالی" با سخنرانی "بهمن جلالی" از دیگر برنامه های این مراسم می باشد.

 

از همه علاقمندان دعوت می شود در این مراسم تقدیر شرکت کنند .

نویسنده: اقلیما (انسیه ) پولادزاده Eghlima( Ensiyeh ) Pouladzadeh - ۱۳۸٧/٥/۱٤

 فرا رسیدن میلاد مبارک امام حسین  واعیاد شعبانیه را مبارک باد

نویسنده: اقلیما (انسیه ) پولادزاده Eghlima( Ensiyeh ) Pouladzadeh - ۱۳۸٧/٥/۱٢

پرشین بلاگ در ادامه جلسات گفتگو درباره تعاملات اجتماعی در وبلاگ نویسی از همه علاقمندان به مباحث گوناگون وبلاگ نویسی دعوت می کند تا روز دوشنبه چهاردهم مرداد ماه در فرهنگسرای بانو گرد هم آیند و درباره تعاملات اجتماعی در وبلاگستان به بحث و گفتگو بپردازند .

ساعت برگزاری : 16 الی 18

آدرس فرهنگسرا : خیابان ولی عصر - پارک ساعی - کوچه ساعی - فرهنگسرای بانو

نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - ۱۳۸٧/٥/٩مبعث پیامبر عظیم الشان اسلام محمد بن عبدالله صلی الله علیه و آلیه و سلم بر همگان مبارک باد!

نویسنده: اقلیما (انسیه ) پولادزاده Eghlima( Ensiyeh ) Pouladzadeh - ۱۳۸٧/٥/٥

پرشین بلاگ از همه علاقمندان به مباحث گوناگون وبلاگ نویسی دعوت می کند تا روز دوشنبه هفتم مرداد ماه در فرهنگسرای بانو گرد هم آیند و درباره تعاملات اجتماعی در وبلاگستان به بحث و گفتگو بپردازند .

ساعت برگزاری : 15 الی 17

آدرس فرهنگسرا : خیابان ولی عصر - پارک ساعی - کوچه ساعی - فرهنگسرای بانو

 

نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - ۱۳۸٧/٥/٤جشن تولد داریوش فرضیایی (عمو پورنگ) به مناسبت رونمایی سایت عمو و با شرکت مهمانان مدعو برگزار شد

تعداد زیادی از کودکان یکی یکی به روی صحنه میروند و تولد عمو را تبریک میگویند

اقلیما پولادزاده مدیر روابط عمومی پرشین بلاگ، نقاشی های زیبای کودکان را بعنوان هدیه به عمو پورنگ تقدیم میکند

عمو از مهمانان جشن تولد خودش تشکر میکند

امیر محمد برای تولد عمو جون سنگ تمام گذاشت

عمو جون تولدت مبارک!

محبوب ترین ستاره های کودکان و نوجوانان ... عمو پورنگ و امیر محمد

امیر محمد ... فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه ...

شیرین کاری های امیر محمد و 
ریوندی بر شادی جشن افزود

خانواده ها همپای کودکان شادی کردند

تولد تولد تولدت مبارک!

با اینکه دعوت عمومی برای شرکت در جشن انجام نشده بود، ولی همه صندلی ها تکمیل و عده زیادی نیز ایستاده بودند

اقلیما پولادزاده و عمو پورنگ ...

از دوقلوهای حاضر در جشن دعوت میشود تا به روی صحنه بروند و از عمو هدیه بگیرند

مهدی بوترابی مدیر گروه سایتهای پرشین بلاگ از طرف گروه سایتها و آقاجانزاده مدیر برنامه های عمو،  مشترکا هدیه جشن تولد را تقدیم میکنند

ساعات شادی بخش خانواده ها در جشن رونمایی از سایت عمو

سالن دویست و پنجاه نفره پذیرای حدود سیصد نفر مهمان است.

خانواده ها هنگام خروج از سالن برای کودکانی که بادکنک ندارند، بادکنک میگیرند.
نیشخند

عکس از:
روح الله هاشمی
صدرا بوترابی

نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - ۱۳۸٧/٥/۳

سه شنبه اول مرداد ٨٧ به مناسبت جشن تولد عمو پورنگ  (داریوش فرضیایی) مراسمی به ابتکار سایت عمو  و گروه سایتهای پرشین بلاگ در فرهنگسرای خانواده برگزار شد. در این مراسم که جمعی از کودکان و خانواده هایشان حضور داشتند، عمو و امیر محمد  برنامه های شاد و متنوعی را اجرا کردند. طی این جشن در باره امکانات جدید سایت و بخش های مختلف آن توضیحاتی ارائه و در پایان سایت جدید عمو به آدرس اینترنتی عمو دات آی آر رونمایی شد.

نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - ۱۳۸٧/٥/٢

پرشین بلاگ از نخستین جایزه ی ادبی ایران که به همت انجمن ادبی اینترنتی ایران  برگزار میگردد، حمایت میکند.
علاقمندان تا 31 مرداد ماه  فرصت دارند تا آثار ارزشمند خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.
برای اطلاعات بیشتر از نحوه شرکت و ارسال آثار به   فراخوان جایزه ادبی ایران  مراجعه فرمایید.

لینکهای مرتبط:
کانون ادبی پرشین بلاگ

خبرگزاری مهر

خبرگزاری دانشجویان

خبرگزاری فارس

نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - ۱۳۸٧/٥/۱

لینک مطلب از خبرگزاری اقتصادی ایران (اکونیوز):

شخصی نویسی محور اصلی وبلاگنویسی است بخش دوم مصاحبه با اکو نیوز


اختصاصی/ مدیرعامل پرشین بلاگ:
بیشترین تنوع وبلاگی در حوزه اندیشه و احساس شخصی است
تهران - خبرگزاری اقتصادی ایران
اکونیوز: "مهدی بوترابی" مدیرعامل سایت پرشین بلاگ (ارائه کننده سرویس وبلاگ)در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری اقتصادی ایران به پرسشهای مختلف در زمینه وبلاگ پاسخ گفت که بخش پایانی آن را مشاهده می کنید

در مورد تقسیم بندی وبلاگها، بیشترین وبلاگها در چه حوزه ای است؟ کدام حوزه رشد داشته و دلیل آن چیبست؟

بیشتر وبلاگها به مفهوم وبلاگ وفادار مانده و به حوزه مسائل مرتبط با شخص در حوزه اندیشه و احساس وی مربوط است.

البته گرایش احساسی قوی تر از گرایش اندیشه است و در مجموع این دو بخش بیشترین تعداد وبلاگها را به خود اختصاص میدهند.

از نظر موضوعی، وبلاگهای ادبی که به حوزه دلنوشته و محتوای اصلی وبلاگستان نزدیکی دارند و وبلاگهای فناوری اطلاعات که به شکل و مسائل مرتبط با وبلاگستان و اینترنت مرتبط اند، دو حوزه تخصصی فعال تر در وبلاگستان هستند.

 

پرکاری و کم کاری وبلاگ نویسان در بازه های زمانی گوناگون به چه عواملی وابسته است؟

با توجه به اینکه گروه اصلی نویسندگان وبلاگستان، دانشجویان و دانش آموزان هستند،  وبلاگنویسی در روزهای تعطیل که موسم گشت و گذار جوانان است و ایام امتحانات و کنکور کاهش می یابد.

دلایل مستعارنویسی در وبلاگها چیست؟

مستعار نویسی از ویژگی های همزاد وبلاگنویسی است که از روزهای نخستین تولد وبلاگستان با آن همراه بوده است و از سوی افکار عمومی وبلاگستان کاملا مشروع و قابل قبول است.

مستعار نویسی متاثر از نگرانی نویسنده از فشارهای احتمالی درونی (به دلیل تجربه ای متفاوت و جدید بودن برای وبلاگنویس)، خانواده(به دلیل آسیب های وبگردی و نگرانی خانواده ها و تداخل تفریح اینترنتی با بقیه وظایف اعضای نوجوان و جوان خانواده)، جامعه ( به دلیل شکل نگرفتن هنجارهای متناسب با اینتنرت)، حکومت ( به دلیل نگرانی از فعالیتهای ضد دولتی یا غیرقانونی و ... ) بوده است.

عوامل محدودکننده فوق به تدریج در حال کاهش اند و به همین دلیل شاهد افزایش حضور وبلاگنویسان با هویت واقعی هستیم.

شاهد رشد وبلاگهای تخصصی هستیم. دلیلش چیست؟ چه تاثیری در حوزه های مختلف خواهد داشت؟

رشد وبلاگهای تخصصی بخشی از علاقه عمومی ایرانیان به فعالیت علمی است که به نوعی خود را در وبلاگستان وارد کرده است.

تخصصی نویسی در وبلاگستان موجب حمایت علمی و کاربردی از فعالیتهای وبلاگستان است ولی این تلاشها به تدریج به سوی فعالیتهای گروهی تخصصی و نشریات الکترونیکی و اینترنتی منعطف خواهد شد.

بنظر می آید که مفهوم وبلاگهای تخصصی به نوعی با ذات وبلاگستان همخوانی ندارد و تخصصی نویسی بصورت وبلاگ شخصی آینده روشنی در وبلاگستان نخواهد داشت.

 

تخصصی عمل کردن وبلاگها درست است یا عام نویسی؟ چه تاثیری بر مخاطب دارد؟

نویسندگی حقی است که چندان قضاوت صحیح و ناصحیح نمی پذیرد. شخصی نویسی محور اصلی وبلاگنویسی است. این مفهوم با تخصصی نویسی و عام نویسی متفاوت است.

تخصصی نویسی وبلاگها موجی است که در وبلاگستان بوجود آمده و از نظر کاربردی در توسعه و تعمیق وبلاگستان موثر می باشد. به کاربران کمک زیادی کرده و به اعتبار وبلاگستان در محافل علمی و فرهنگی افزوده است. تخصصی نویسی گرچه بخش عمده ای از وبلاگستان نیست ولی مورد توجه ویژه رسانه های دیگر قرار گرفته است.


از روند ایجاد مخاطبان تخصصی برای وبلاگها استقبال می کنید؟

بله. به دلیل اینکه خواست بخشی از وبلاگستان است و بر مشروعیت وبلاگستان می افزاید.


برای هدفمند کردن وبلاگها چه راهکارهایی ارایه می کنید؟

آنان را آزاد بگذاریم تا مسیر خود را فارغ از فشارها و با رعایت معیارهای مشترک انسانی و اسلامی و ایرانی دنبال کنند. انتخاب عمومی مردم معمولا صحیح است. بخصوص اگر این انتخاب توسط فرهیختگان آنان یعنی وبلاگنویسان صورت گرفته باشد.

 

وبلاگ نویسی فردی و وبلاگ نویسی تیمی، کدامیک تاثیرگذاری بیشتری دارد؟

وبلاگنویسی تیمی قطعا دایره تاثیرگذاری بیشتری دارد ولی وبلاگنویسی اساس فردی تعریف شده است. همانگونه که وبلاگنویسی تخصصی به نوعی از نظر محتوایی تغییر محسوب می شود، وبلاگ گروهی نیز نوعی تغییر و دوری از شکل وبلاگ تلقی میشود. موضوعی که الزاما ناخوشایند نیز نیست و تاکنون منافع بسیاری برای وبلاگستان به همراه داشته است.

پیش بینی  پیوند وبلاگهای گروهی و تخصصی به یکدیگر دور از ذهن نیست و احتمالا شاهد ظهور نشریات الکترونیکی و اینترنتی متنوعی خواهیم بود. موضوعی که زمان آن رسیده است ولی از نظر بستر سازی فناوری آماده ی آن نیستیم.


دلایل وجود وبلاگهای متعدد توسط یک شخص چیست؟

تنوع طلبی و دلزدگی موسمی و آسانی دسترسی به وبلاگهای متعدد و علاقه به چند وجهی بودن از جمله دلایل این موضوع است.

 

وبلاگ میتواند جایگزین رسانه شود؟

وبلاگ رسانه هست. جایگزین رسانه های دیگر نیز نخواهد شد. بلکه به جمع آنان پیوسته و سهمی از تاثیرگذاری بر مخاطبان را به خود اختصاص داده است.

وبلاگستان به مرجعی جدی برای بقیه رسانه ها از نظر محتوا تبدیل و همزمان به نقش رسانه ای دو طرفه و موثر نزدیک شده است. با توجه به حجم عظیم مخاطبان آن بنظر میرسد هم اکنون به دومین رسانه پس از صدا و سیما تبدیل شده است.


خودافشایی و نوشتن راحت مطالب در وبلاگ ها چه تاثیری بر رسانه های رسمی دارد؟ آیا اعتبار آنها را خدشه دار نمی کند؟

قدرت وبلاگستان در به هم ریختن قاعده های سنتی رسانه های دیگر زیاد است. فعالین رسانه های دیگر بایستی هنگام استفاده از وبلاگستان به این موضوع توجه کنند و ضمن استفاده از محتوای وبلاگستان و نوآوری در حوزه کاری خود، به نوعی پالایش بپردازند و از هویت رسانه خود صیانت کنند.

 

تقسیم بندی دوقطبی وبلاگها به اصلاح طلب و اصولگرا درست است؟

در حوزه سیاسی، وبلاگستان فاقد گرایش حزبی و گروهی است. وبلاگهای سیاسی سهم زیادی از فضای وبلاگستان را متاثر نمیکنند ولی در عین حال وبلاگستان به سرنوشت جامعه بی تفاوت نیست.

انتقاد از وضع موجود و گرایش به حرکت اصلاح طلبانه بخشی از هویت وبلاگستان است که شاید بعضی از آن حمایت سیاسی وبلاگستان از حزب و گروه خاصی را استنباط کنند.

حتی در میان وبلاگهای سیاسی نیز به راحتی میتوان تشخیص داد که مرزهای حزبی و گروهی نیرومندی وجود ندارد و علاوه بر اصلاح طلبان و اصولگرایان گروههای دیگری نیز فعالیت دارند.


وضعیت سرویس دهنده های وبلاگ در ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا توانایی رقابت با سرویس دهنده های خارجی را دارند؟

هم اکنون دهها سرویس دهنده فارسی وجود دارد که یر تعداد آنان افزوده نیز میشود. راه اندازی و  اداره سرویس دهنده وب در سطح کوچک کار دشواری نیست و به همین دلیل تعداد این نوع وبلاگ سرویس که معمولا عمر کوتاهی یا کمتر از یکصدهزار کاربر یا کمتر از یک میلیون بازدید کننده در روز دارند، زیاد است.

فرصت رقابت عمومی در بین وبلاگ سرویس های فارسی مدتی است پایان یافته است و عملا تغییر زیادی در وضعیت وبلاگ سرویس ها ایجاد نشده است. رقابت با وبلاگ سرویس های خارچی دشوار ولی عملی و هم اکنون در جریان است. رقابت در سطح فناوری و ارائه سرویس های مکمل بخشی و تکیه بر گرایشات بومی از عرصه های اصلی این رقابت است.


مهمترین چالش های موجود در بین وبلاگ نویسان و شرکتهای ارائه کننده وبلاگ چیست؟

امنیت در مقابل تصمیمات غیر کارشناسی تصمیم گیرندگان داخلی و فشارهای خارجی بر فعالیت های اقتصادی با مبدا ایران.

حرکتهای دسته جمعی وبلاگها در جریان های مختلف اجتماعی، اقتصادی و...چقدر میتواند مفید باشد؟

تعاملات اجتماعی وبلاگستان یکی از مفیدترین عرصه های فعالیت وبلاگنویسان است. صیانت از میراث کهن فرهنگ و تمدن ایرانی از دغدغه های اصلی وبلاگنویسان و  حمایت از حرکتهای فرهنگی و اجتماعی به امید بهبود شرایط زندگی، گرایش مسئولانه وبلاگستان نسبت به جامعه ایران است.

آرشیو وبلاگ
کدهای اضافی کاربر :