اخبار پرشین بلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: پرشین بلاگ - ۱۳۸٦/۸/۳٠

وبلاگ ها نسل جديدى از صفحات شخصى هستند كه خيلى زود كاربردهاى فراوان خود را نشان دادند. يكى خاطرات خود را با هزاران خواننده ديگر به اشتراك مى گذارد، ديگرى در مورد موضوعات تخصصى مى نويسد و با گرفتن نظرات ديگران، خود را به روز مى كند و ديگرى اشعار خود را در وبلاگ خود منتشر مى نمايد و…

روزى كه پرشين بلاگ، سرويسى براى ساخت وبلاگ هاى فارسى ارائه داد، حتى پديدآورندگان آن نيز تصور نمى كردند كه پس از گذشت كمتر از دو سال، تعداد وبلاگ هاى فعال فارسى از ۷۰۰ عدد به ۶۳۰۰۰ عدد برسد و كمتر كسى پيش بينى مى كرد، زبان فارسى با حضور بسيار ناچيز خود در اينترنت، اكنون در رده سومين زبان رايج وبلاگ هاى دنيا قرار بگيرد. تازه ترين آمارهاى سرويس پرشين بلاگ مى گويد كه در هر دقيقه، ۷/۱ يادداشت توسط وبلاگ نويسان اين سرويس، بر روى اينترنت منتشر مى شود و در همين زمان ۲/۶ نظر و پيام براى نويسندگان اين يادداشت ها ارسال مى شود. هم اكنون سرويس پرشين بلاگ داراى ۲۵۰ هزار كاربر ثبت شده است كه از ميزان ۵۸هزار كاربر فعالانه وبلاگ مى نويسند در حقيقت پرشين بلاگ هم اكنون ميزبان بيش از ۹۲ درصد وبلاگ هاى فعال فارسى است.

اما نكته اى كه هم اكنون مورد توجه قرار گرفته است، بحث كيفيت محتواى توليد شده به زبان فارسى است. از آنجا كه حجم وسيعى از اطلاعات و محتواى موجود در اينترنت مربوط به وبلاگ ها است (بيش از ۷۵ درصد محتواى فارسى موجود در اينترنت متعلق به وبلاگ هاى پرشين بلاگ است) و اين وبلاگ ها هستند كه فرهنگ، هنر و دانش ايرانيان را به جهانيان معرفى مى نمايند، بديهى است كه بحث كيفيت محتواى وبلاگ ها، پس از دستيابى به كميت قابل قبول، مطرح مى گردد. راهكارهاى متفاوتى جهت افزايش كيفى محتوا پيشنهاد مى شود كه از مهمترين آنها مى توان به آموزش توليدكنندگان محتوا و همچنين تقدير از نويسندگان مستعد اشاره كرد و بايد گفت جشنواره جوانان، وبلاگ ها و جامعه اطلاعاتى نيز اين گونه شكل گرفته است. اين جشنواره با هدف قرار دادن كيفيت، محتوا و همچنين معرفى پديده وبلاگ به همه اقشار جامعه، سعى دارد جامعه اينترنتى ايجاد شده را بزرگ تر و پربارتر نمايد. اين جشنواره توسط سرويس پرشين بلاگ و با حمايت سازمان ملى جوانان از ۱۹ الى ۲۱ خرداد در تهران برگزار مى شود.

بخش مسابقه جشنواره نخست به شعر اختصاص يافته است و برگزاركنندگان قصد دارند تا با معرفى شاعران جوان برخاسته از دنياى وبلاگ ها، آنها را تشويق نمايند. از ديگر برنامه هاى جشنواره امسال برگزارى كارگاه هاى كاربردى در زمينه هاى تخصصى وب و جلسات گفت وگو با حضور اساتيد حوزه وبلاگ ها در زمينه هاى مختلفى از جمله وبلاگ ها و تكنيك جديد ارتباطى، وبلاگ ها و اوقات فراغت و وبلاگ ها و تجارت الكترونيك است. در كنار جشنواره امسال نمايشگاهى از نشريات اينترنتى نيز با حضور ۱۹ نشريه فعال تشكيل شده است. اميد است با برگزارى اينگونه جشنواره ها، شاهد حضور پررنگ ايرانيان در زمينه هاى مختلف در فضاى اينترنت باشيم.

*دبير علمى و اطلاع رسانى جشنواره جوانان، وبلاگ ها و جامعه اطلاعاتى

نويسنده  عطا خلیقی

ناشر روزنامه شرق

20 خرداد 1383
نویسنده: پرشین بلاگ - ۱۳۸٦/۸/٢۱

روزنامه سرمایه در روز شنبه، نوزدهم آبان مصاحبه ای با مهدی بوترابی، مدیر سایت پرشین بلاگ انجام داده است. این مصاحبه در صفحه آخر روزنامه سرمایه در بخش "گپ آخر" به چاپ رسیده است:

همهدی بوترابی، مدیر سایت پرشین بلاگ تحریم ‌های کنونی علیه ایران در حوزه اینترنت را چندان جدی نمی‌بیند. دلیلش هم این است که ویژگی‌های فضای مجازی، اقتدارگریز است و صرفاً آمریکا نیست که در آن حرف اول را می‌زند. او همچنین ایران را یکی از کشورهای دارای پتانسیل در حوزه اینترنت می‌داند.

دو شرکت اینترنتی یاهو و مایکروسافت طی ماه اخیر با اعمال محدودیت، نام ایران را از فهرست کشورهای برخوردار از خدمات الکترونیک خود حذف کردند. آن‌ها اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران را دلیل اصلی اقدام‌های اخیر خود عنوان کرده‌اند.

سرمایه: تحریم‌های اینترنتی صورت گرفته علیه ایران از سوی شرکت مایکروسافت و یاهو چه تاثیری بر کاربران اینترنتی ایران خواهد گذاشت؟

بوترابی: این تحریم‌ها بیش‌تر به یک بازی روانی می‌ماند نه یک تحریم واقعی. شاید آمریکا در برخی از حوزه‌ها مثل بانک و سرمایه‌گذاری بتواند به شکل جدی وارد تحریم علیه ایران شود، اما در فضای مجازی نمی‌تواند. این‌که نام ایران از فهرست برخی شرکت‌های معتبر حذف شود، بیش‌تر جنبه سیاسی دارد، چرا که برای مثال نام کشورهای درجه سه در حوزه ‌اینترنت در فهرست‌ها وجود دارد، ‌اما نام ایران نیست که البته به راحتی می‌شود میزان تاثیر ارتباط با آمریکا را در ورود به این فهرست‌ها مشاهده کرد.

ایران در حال حاضر بزرگ‌ترین مصرف‌کننده اینترنت در فضای داخلی است، ‌اما رقبای ایران و آمریکا قصد دارند فضای روانی علیه ایران راه بیندازند.

سرمایه: منظورتان از رقبای ایران چیست؟

بوترابی: کشورهای عربی منطقه، لابی صهیونیست‌ها و بازار تجارت اینترنت هند به عنوان رقبای اصلی ایران در این عرصه مطرح‌اند. آن‌ها شاید از قدرت کنونی ایران در فضای مجازی نترسند، اما از آینده فعالیت‌های ایران در این عرصه در هراس‌اند. اما نه آمریکا و نه حتی رقبای ایران هیچ‌کدام نمی‌توانند خیلی جولان دهند چون در فضای مجازی آن قدر شرکت‌های خصوصی قدرتمند هستند که دولت‌ها در آن دیده شوند.

سرمایه: یعنی در حال حاضر آمریکا و هیچ کشور دیگری در عرصه فضای مجازی قدرت برتر محسوب نمی‌شود؟

بوترابی: بله. دولت‌ها در تلاش هستند تا بتوانند اقتداری در این عرصه به دست بیاورند اما خوشبختانه بخش خصوصی در فضای وب پیشرو است و حالا حالاها هم دولت‌های اقتدارطلب به آن نخواهند رسید.

سرمایه: نظرتان درباره اینترنت ملی چیست؟

بوترابی: اینترنت ملی به اعتقاد من یک سو تفاهم است. نوعی تعارض محتوا در مفهوم اینترنت ملی به چشم می‌خورد. امروزه ما با شبکه جهانی داده‌ها، اینترنت و تبادلات اطلاعات جهانی روبه‌رو هستیم. این بخشی از فضای مجازی است.

سرمایه: حالا شبکه اینترنت ملی در این فضای مجازی چه نقشی می‌تواند داشته باشد؟

بوترابی: از سال 82 و 83 بود که یک موج ضد اینترنت در کشور شکل گرفت. موجی که خواهان تعریف پروژه‌ای به نام اینترنت ملی بودند اما هدف از این پروژه یک نوع خدمات‌رسانی در سطح داخل کشور است که مفهوم اینترانت و شبکه داخلی پیدا می‌کند و ربطی به ارتباطات جهانی ندارد. بخش عمده اینترنت با ارتباطات جهانی تعبیر می‌شود.

سرمایه: امکانات فنی داخل کشور برای راه‌اندازی شبکه اینترنت ملی به چه میزان است؟

بوترابی: ایران به لحاظ توان فنی در حوزه اینترنت و جهان مجازی قدرتمند است اما براساس آمارهایی که از دو سال پیش تاکنون منتشر شده، حدود صد میلیون وبلاگ و سایت تاکنون فیلتر شده است. نخست این‌ها باید حل شود و بعد به پروژهء اینترنت ملی پرداخته شود. سطح و اندازه آن را تعریف کنیم و این‌که اینترنت ملی نمی‌تواند تمام خدماتی را به کاربر ایرانی ارایه کند که فضای جهانی وب در حال حاضر آن را ارایه می‌کند.

ما توان فنی این کار را داریم اما آن‌چه امروز از اینترنت ملی مراد است، اقدام بیهوده‌ای است که تنها تلف شدن اعتبارات معنوی و مادی را به دنبال دارد البته باید بگویم که هواداران و کسانی که پیش از این مطرح کننده این پروژه بودند، دیگر این روزها سکوت کرده‌اند، شاید می‌دانند که این پروژه راه به ‌جایی نخواهد برد.

سرمایه: حالا برگردیم دوباره به بحث تحدید اینترنتی; چشم‌انداز آینده‌تان از محدودیت‌های اینترنتی ایران چیست.

بوترابی: ما در عرصه IT قدرتمند هستیم. از سوی دیگر شرکت‌ها برای دوام و بقای خود بازارهای جهانی خود را از دست نمی‌دهند. ما در بدترین شرایط جنگ ایران و عراق نیز به راحتی توانستیم خدمات روز جهانی در عرصه کامپیوتر، وب و فضای مجازی را داشته باشیم.

محیط فضای مجازی، محیط آزاد است. بازار اینترنت اقتدارپذیر نیست. هر کسی با دانش و سرمایه وارد شود، می‌تواند موفق باشد شاید ترس خیلی از کشورهایی که به دنبال قدرت اول در تمامی عرصه‌ها هستند نیز همین است. هنوز هیچ کشوری نتوانسته است در اینترنت غول شود.

سرمایه: وضع بخش خصوصی در بخش IT چگونه است؟

بوترابی: شرکت‌ها برای ثبت و فعالیت باید هفت‌خوان رستم را طی کنند. این شرایط در دیگر کشورها به شکل مشابه اتفاق نمی‌افتد دولت نیز متاسفانه مدام دارد عرصه را بر بخش خصوصی در این حوزه تنگ می‌کند اما من به آیندهء ظهور و بروز بخش خصوصی در آی.تی امیدوارم. به هر حال ما به اصل 44 و تفسیرهای صورت گرفته از آن و تاکید بر خصوصی‌سازی در کشور معتقدیم. اگرچه شاید زمان زیادی هم در راه رسیدن به این منظور تلف شود.

سرمایه: می‌توانید روزی را تصور کنید که هیچ امکان دسترسی به فضای وب وجود نداشته باشد؟

بوترابی: اصلاً نمی‌خواهم چنین روزی را تصور کنم. به زلزله نیامده تهران می‌ماند. همه فقط درباره آن هشدار می‌دهند. جهان بدون اینترنت، انگار چیزی کم دارد.

سرمایه: دغدغه این روزهایتان چیست؟

بوترابی: انتخابات مجلس که قرار است اسفند ماه برگزار شود. 

آرشیو وبلاگ
کدهای اضافی کاربر :