اخبار پرشین بلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: پرشین بلاگ - ۱۳۸٤/۸/٢٢

تخصصی شدن وبلاگها بخشی از روند تکامل محتوای وبلاگها بدست کسانی است که به حوزه علمی تعلق خاطر دارند و مایل اند منطق کاری خود را در جهان مجازی و در ابعاد مختلف توسعه دهند. توسعه ی فوق ابتدا در حوزه محتوا آغاز میشود و به شکل وبلاگهای تخصصی/علمی نمود و سرانجام از نظر شکلی به صورت نشریات الکترونیکی(از مسیر وبلاگ گروهی) یا سایتهای تخصصی بروز پیدا میکند.
تخصصی شدن و اصولا هر گونه غلبه اهمیت موضوعات در وبلاگها نسبت به مسائل شخصی نویسنده اعم از فکر و اندیشه و احساس، به نوعی با مفهوم اولیه وبلاگ تفاوت دارد. در عمل نیز بعضی از سرویس دهنده های وبلاگ به این نتیجه رسیده اند و در صدد تقویت سرویس های مکمل در حوزه تخصصی شدن وبلاگها هستند. بخشی از دستاوردهای علمی و فرهنگی در فضای وب فارسی ثمره تلاش وبلاگها برای تخصصی شدن است و در آینده گروهی از وبلاگها که تخصصی نامیده میشوند پایه گذاران سایتهای تخصصی علمی و فرهنگی خواهند بود. نفوذ فرهنگ وبلاگنویسی آنقدر زیاد شده است که گاهی نشریات الکترونیکی وبلاگ خوانده میشوند و لذا تا مدتها همچنان سایتهای تخصصی میتوانند وبلاگ خوانده شوند و همانگونه که دات کام هایی هستند که بجای سایت باید وبلاگ خوانده شوند، در بین وبلاگها نیز با سایتهایی با موضوعات علمی و تخصصی مواجه میشویم. حتی در بعضی موارد مفاهیم گروه و انجمن را به نوعی در بین وبلاگها بازسازی میشود. اما آیا این روند تداوم خواهد داشت؟
بنظر می رسد فقدان روش های مقبول در ارائه محتوای دیجیتال نوعی سردرگمی در بین تولیدکنندگان محتوای فارسی بوجود آورده است و مبنای استفاده از فورمت وبلاگ برای فعالیتهای متفاوت نیز به همین امر باز میگردد. سرویس دهنده های وبلاگ به نوبه خود تا حدی توانسته اند این نیاز را پاسخ دهند ولی موفقیت زمانی حاصل خواهد شد که سرویس های مکمل خود را به سطح وبلاگ سرویس ها برسانند.

نویسنده    مهدی بوترابی

 

نویسنده: پرشین بلاگ - ۱۳۸٤/۸/٢٢

در کشور ما محدودیتها زیادی در رابطه با وب فارسی وجود دارد که بخشی از آن از حوزه اخلاق و عرف خارج شده و بصورت نظام نامه، ضابطه یا دستورالعمل، نقش قوانین حاکم بر محیط وب را بازی میکنند. تدوین منشور اخلاقی وبلاگنویسی فرصتی برای تصحیح نگاه به وبلاگنویسی محسوب میشود و جلوی روند بی ضابطه تبدیل شبه عرفیات به دستورالعمل را می گیرد. به زبان دیگر هر آنچه که تحت عنوان مبانی اخلاقی مقبول ایرانی / اسلامی / انسانی میشناسیم میتواند ترجمه ای مناسب در محیط وبلاگ فارسی پیدا کند و رعایت آن توسط وبلاگنویسان دشوار نخواهد بود. از سوی دیگر به دلیل شفاف شدن مرزهای رفتاری، نگرانی های مربوط به زیر سوال رفتن اصول و مبانی فرهنگ عموم نیز به شدت کاهش می یابد. حتی باید گامی فراتر رفت و ادغان کرد که منشور اخلاقی در حوزه وبلاگ نویسی بسیار متعالی تر از حوزه های دیگر است چرا که نخبگان وبلاگنویس مستعد رعایت اصول اخلاقی متعالی تری نسبت به اقشار دیگر جامعه هستند.
جای تعجب است که منشور اخلاقی را زیر سوال می بریم در حالیکه توافقنامه های وبلاگ سرویس ها بیش از منشور اخلاقی، حتی نقش دستورالعمل های لازم الاجرا را بازی میکنند. اگر قرار است قانونی در باره وبلاگها وضع شود بدون وجود منشور مقبول اخلاقی به دستورالعمل های خشک تبدیل میشود و ضمانتی درونی برای اجرا نخواهد داشت. قانونگذاران بدون در نظرگرفتن عرف وبلاگ فارسی نمیتوانند قانون مناسبی تصویب کنند و تدوین منشور اخلاقی فرصتی برای تصحیح روندهای خطا است. آیا وقتی منشور اخلاقی جامعی وجود ندارد میتوان سخن از ضابطه عادلانه یا اجرای عادلانه ضابطه به میان آورد؟
منشور نانوشته اخلاقی وبلاگها هم اکنون نیز تاحد زیادی رعایت میشود. تدوین آن فرصتی برای عمق بخشیدن به مفاد آن است. بطور مثال تعرض به حریم دیگران خط قرمزپذیرفته شده است که متخلف را منزوی میکند.
شایان ذکر است که میان تدوین منشور اخلاقی و تدوین قوانین حاکم بر وبلاگ و یا تعیین الگوی محتوایی برای وبلاگها تفاوت است. منشور اخلاقی با آیین نامه و دستور بوجود نمی آید و تنها نتیجه تلاش جمعی وبلاگنویسان و وبگردها خواهد بود.

نویسنده  مهدی بوترابی

نویسنده: پرشین بلاگ - ۱۳۸٤/۸/۱۳

گروه سایتهای پرشین بلاگ با هدف اطلاع رسانی در زمینه امنیت و هک اقدام به راه اندازی سایت جدیدی بنام پرشین هک کرده است. آشنایی با امنیت در محیط وب و فعالیتهای هکر های در جهان مجازی و راههای افزایش ضریب ایمنی سیستم ها در برابر حملات آنان از مسائل مورد توجه این سایت خواهد بود.
آقای مهدی نصیری مدیریت سایت فوق را برعهده دارند.

آرشیو وبلاگ
کدهای اضافی کاربر :