اخبار پرشین بلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: پرشین بلاگ - ۱۳۸٤/٦/۳۱

یکی از مدیران پرشین بلاگ در خصوص اختلالاتی که اخیرا در پرشین بلاگ رخ داده، گفت‌:اعمال تغییرات به منظور افزایش کارآیی این سیستم سبب بروز چنین اختلالاتی شده که زودگذر است و به زودی مرتفع خواهد شد.
"رضا هاشمی" در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار موج افزود: سرعت پایین و تحمیل بار ترافیک زیاد به سرورها سبب شده تا چنین مشکلاتی ایجاد شود که با تغییراتی که در حال حاضر بر روی سرورها انجام می شود، دیگر با مشکلی روبرو نخواهیم بود.
به گفته وی،‌ یک مرحله تنظیمات جدید،‌ جابه جایی سرورها، افزایش قدرت سرورها، تغییر پارامترهای افزایش راندمان، ‌تنظیمات و افزایش امنیت از جمله این تغییرات است.
هاشمی خاطرنشان کرد: در آخرین تغییرات، به ازای هر کاربر، RAM و فضای ویژه ای اختصاص می یابد و قسمت های ثابت هر وبلاگ روی سرورهای واسط Cashe می شود تا برای هر بار باز کردن صفحه وبلاگ، بار اضافه به سروهای اصلی تحمیل نشود.
این مدیر پرشین بلاگ هچپنین یادآور شد: کل سیستم ذخیره پسوردها عوض شده و سیسم جدید مشابه سیستم ویندوز است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: در این حالت حتی دستیابی به رمز عبور کاربران برای مدیران پرشین بلاگ نیز میسر نخواهد بود و در صورت بروز اتفاقی برای پسورد کاربر، به طور موقت پسور جدیدی به وی داده می شود.
 

نویسنده: پرشین بلاگ - ۱۳۸٤/٦/۱٩

یکصد هزار وبلاگ غیر فعال در پرشین بلاگ تا پایان هفته حذف میشود. با این اقدام ضمن افزایش درصد تعداد وبلاگهای معتبر امکان استفاده از یکصد هزار نام کاربری جدید فراهم می آید.

 

نویسنده: پرشین بلاگ - ۱۳۸٤/٦/۱۱

پرشین وبلاگ با هدف تامین سرویس های جانبی وبلاگ ها راه اندازی شد. ارائه قالبهای پرشین بلاگ (که پیش تر در پرشین یاهو عرضه می شد) و دیگر سرویس دهنده های وبلاگ فارسی و برگزاری مسابقه قالبهای وبلاگ از اولین اقدامات این سایت خواهد بود.

لازم به ذکر است شرکت آریا گستر و آقای حسین شرفی مدیر موفق سایتهای پرشین یاهو و مکرومدیاایکس، پرشین وبلاگ را بطور مشترک و بر اساس توافقنامه فیمابین راه اندازی کرده اند.

 

نویسنده: پرشین بلاگ - ۱۳۸٤/٦/۸

تعداد کل وبلاگها / یادداشتها/ نظرات جدید در بازه یکماهه از 5 مرداد ماه تا 4 شهریور 84 به ترتیب 23360 وبلاگ/ 79332 یادداشت /228027 نظر می باشد. دامنه تغییر در تعداد وبلاگهای ایجاد شده در هر روز بین 495 تا 1536 در نوسان بوده و تا پایان روز 4 شهریور آمار کل وبلاگها به 519945 رسیده است.
متوسط تعداد یادداشت های جدید نسبت به کل یادداشتهای پرشین بلاگ از زمان شروع فعالیت آن تا کنون نیز افزایش چشمگیری نشان می دهد. این عدد از 69/1871 در تاریخ 5 مرداد ماه 84 به عدد 31/1885 در 5 شهریور 84 رسیده است. حداقل تعداد یادداشت جدید روزانه 1700 و حداکثر 5894 می باشد.


نویسنده: پرشین بلاگ - ۱۳۸٤/٦/٥

به ابتکار سایت پرشین وبلاگ مسابقه ی طراحی قالب وبلاگ آغاز شد. پرشین بلاگ امیدوار است افزایش و تنوع قالبهای جدید فرصتی برای گسترش فرهنگ وبلاگنویسی به زبان فارسی باشد.

مسابقه در 4 گروه زیر برگزار میشود :
علمی ، فرهنگی : شامل قالب هایی با مضمون هنری، دینی ، علمی ، تاریخی و ادبی ، فلسفی و ...
سیاسی : شامل قالب هایی با مضمون کشور های فارسی زبان ، ایران ، تاجیکستان ، افعانستان ، مشرق زمین .
اجتماعی : شامل موضوعات طبیعت ، محیط زیست ، زندگی ، زنان ، تجارت ، ورزش و ...
اقتصادی : شمال قالب هایی برای گوشی های موبایل ، کامپیوتر ، اینترنت و ...
پارامتر هایی که باید در طراحی رعایت شوند :
هر قالب باید در کنارش یک منو جهت قرار دادن لینک های داشته باشد .
قالب باید شامل تمامی تگ های سرویس دهنده وبلاگ مورد نظر باشد .
حجم فایل HTML قالب حداکثر 20 kb و حجم عکس های آن باید حداکثر 50 KB باشد .
استفاده از جاوا اسکریپت در طراحی بلا مانع و استفاده از فلش ممنوع است .
قالب هایی که بجای جدول از CSS استفاده کرده اند ، از امتیاز ویژه ای برخوردارند .
رنگ بندی و خوانایی متون و لینک ها در قالب وبلاگ امتیاز ویژه ای دارد.
قالب باید شامل یک فایل html و یک پوشه بنام pics باشد که شامل عکس های استفاده شده در وبلاگ است .
کلیه فایل های قالب را zip کنید و با ذکر نام خودتان ، شماره تماس و آدرس وبلاگتان به آدرس info@ persianweblog.com بفرستید .
 

نویسنده: پرشین بلاگ - ۱۳۸٤/٦/٥

عطا خلیقی سیگارودی عضو هیات مدیره‌ی پرشین بلاگ در گفتگو با ایسنا تاکید کرد: ایجاد هر نوع محدودیت و یا تعیین چارچوب برای وبلاگ‌ها باعث کاهش تنوع در آنها می‌شود.
عطاخلیقی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرویس «نگاهی به وبلاگ‌ها»ی ایسنا، با بیان این که قانون مدنی در مورد اینترنت وجود ندارد ، گفت: اینترنت نه تنها مثل مطبوعات نیست، بلکه گسترده‌ترین آن‌ها به شمار می‌رود. بنابراین وضع قوانین و مقررات و یا هر نوع محدودیت در این زمینه درست نیست.
وی با تاکید بر این که نیازی در زمینه‌ی تنظیم قوانین و مقررات در حوزه‌ی وبلاگ‌ها احساس نمی‌شود، اظهار داشت: خوشبختانه تعداد وبلاگ‌های تخصصی در حال افزایش است و می‌توان گفت: که آنها به نوعی از روزمره نویسی خارج شده‌اند که خواننده‌ها هم در این زمینه می‌توانند وبلاگ‌ها را به سمت بهتر شدن سوق دهند.
خلیقی با اشاره به برگزاری مسابقات و جشنواره‌های مختلفی که در آنها وبلاگ‌های منتخب پیرامون موضوعات مختلف انتخاب می‌شوند، گفت: این گونه برنامه‌ها حالت تشویقی داشته و می‌توانند تاثیرات مثبتی را به همراه داشته و از طرف دیگر باعث بالا بردن کیفیت و محتوای وبلاگ‌ها شوند.
وی با بیان این که هر گونه آماری بر اساس مشاهدات و یا تحلیل‌های افراد در مورد وبلاگ‌ها ارائه می‌شود، گفت: ارائه‌ی این گونه آمار درست نیست و این نوع تحلیل‌ها که بعضا کاهش کیفیت وبلاگ‌های فارسی و یا کمیت آنها را مطرح می‌کنند، صحیح نیست.
وی افزود: با گذشت زمان و به دست آوردن تجربیات ممکن است وبلاگ‌های فارسی از نظر کمی کاهش یابند، ولی از نظر کیفیت افزایش خواهیم داشت، هم چنان که شاهد افزایش وبلاگ‌هایی با کیفیت بالا نیز هستیم.
 

نویسنده: پرشین بلاگ - ۱۳۸٤/٦/٥

"مهدی بوترابی" در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایرنا در مورد اینکه وضعیت فیلترینگ پایگاههای فارسی چگونه است، تصریح کرد: جلوگیری از پایگاههای نامناسب و متخلف از قوانین، خواست مشترک همه علاقه مندان به سلامت محیط وب است اما اخیرا چند سرویس فارسی مسدود شده‌اند که دلیل آن حداکثر تخلف معدودی از کاربران آن است. کمیته تعیین مصادیق مسوول تعیین مصداق و پیشنهاد ما این است که کمیته تعیین مصادیق امکان دسترسی کاربران و سرویس‌دهندگان با خودشان را فراهم کنند تا جریانات حوزه وب فارسی روند طبیعی پیدا کند.
بوترابی گفت: سرویس‌های مشابه خارجی جای خالی سرویس‌های فارسی را پر می کنند و زیان فراوانی متوجه زبان و ادبیات فارسی، کار آفرینان و فعالان در محیط وب فارسی می‌شود.
وی گفت: هم اکنون دهها پورتال فارسی در حوزه‌های تخصصی یا عمومی فعالیت می‌کنند، ما نیز به نوبه خود در فکر ایجاد پورتال فارسی هستیم و امیدواریم در پاییز امسال آن را افتتاح کنیم.
بوترابی خاطرنشان کرد: هم اکنون وبلاگ نویسان فارسی زبان (ایرانی، تاجیک، افغان) بزرگترین سهم در حفظ جایگاه زبان فارسی در اینترنت را بر عهده دارند. موضوع وبلاگها به مهمترین بحث در حوزه محتوای فارسی تبدیل شده است و دلیل آن این است که وبلاگ نویسان، محتوای فارسی در دنیای مجازی را تحت تاثیر قرار داده اند.
فضای آرام محتوای فارسی بر روی اینترنت در سه سال گذشته با طوفان وبلاگ‌ها متحول شده و می‌شود و به همین دلیل جامعه مجازی فارسی زبانان در الگوی ایرانی از چنین بستری بر خواهد خواست، به همین دلیل جایگاه وبلاگ در حوزه محتوای فعال فارسی ویژه است.
وی ادامه داد: البته تولید محتوای فارسی تنها به وبلاگهااختصاص ندارد، اهمیت اصلی وبلاگها به دلیل مشارکت فعال عنصر انسانی است.
بوترابی گفت: وبلاگ وب سایت شخصی نویسنده است و همچون خانه اوست، حتی هویت رسمی او نیست که درسایه ملاحظات اجتماعی تغییر شکل پیدا کند، صداقت و صمیمیت اساس ارزشهای انسانی در محیط وبلاگ نویسی است.
وی، شادابی، جوانی و انگیزه کاوش برای درک حقیقت و واقعیت را از جذابیت‌های محیط وبلاگنویسی فارسی عنوان کرد و افزود: وبلاگنویسان نخستین گروه از شهروندان جامعه مجازی هستند.
 

نویسنده: پرشین بلاگ - ۱۳۸٤/٦/٢

مهدی بوترابی مدیر پرشین بلاگ در گفتگو با ایسنا:
یک پورتال با بیش از 12سرویس مهم راه‌اندازی خواهد شد
سایت پرشین بلاگ نسبت به تمام رقبای فارسی یک گام جلوتر است


خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
مدیر سایت پرشین بلاگ یکی از مشکلات کنونی را عدم امکان برقراری ارتباط با کمیته‌ی تعیین مصادیق که مسؤول فیلتر کردن سایت‌هاست عنوان کرد و افزود: در این زمینه کارشناسایی‌ها ضعیف است و این مسأله باعث می‌شود تا جایگاه وبلاگ‌های فارسی در دنیا از رتبه‌ی چهارم به جایگاه پایین‌تری تنزل پیدا کند.
مدیر پرشین بلاگ محتویات ‌۵/٩٩ درصد از وبلاگ‌های فارسی را مفید می‌داند که البته این درجه مفید بودن متغیر است. وبلاگ‌هایی که در آن ارتباطات انسانی، اجتماعی و فرهنگی صورت می‌گیرد و افراد دیدگاه‌ها و نظرات خود را با دیگران تقسیم می‌کنند، متفاوت‌تر از وبسایتی است که مثلا یک CD دیتا از کل آثار مکتوب فارسی را در آن می‌گنجاند و می‌گوید محتوای آن غنی است.
بوترابی در پایان از راه‌اندازی پورتالی که بیش از ‌١٢ سرویس مهم دارد و یکی از آن‌ها وبلاگ سرویس پرشین‌بلاگ است، در ‌٣ماه آینده خبر داد و متذکر شد: این پورتال سمبل یک کار جمعی در حوزه IT خواهد بود.
 

آرشیو وبلاگ
کدهای اضافی کاربر :